کارگاه صدرنگ
پوستر فیلم «ویل هانتینگ خوب» Good Will Hunting (1997) Classifilm.com قابلیت پخش عمومی : بله

Good Will Hunting 1997

کارگردان Gus Van Sant
نویسنده Matt Damon, Ben Affleck
زمان 126
کشور آمریکا
ژانر زندگینامه، درام

10 / 8.3

امتیاز
imdb

10 / 8

امتیاز
ما

خلاصه فیلم

ویل هانتینگ جوان نابغه ای است که به عنوان نظافتچی در دانشگاه ام آی تی (MIT) کار می کند. او به طور تصادفی متوجه سوال دشواری روی تخته سیاه کلاس ریاضی می شود و به سادگی آن را حل می کند. استاد ریاضی به دنبال او رفته و شرایط خوبی برای رشد استعدادهای ریاضی او فراهم می کند. اما ویل جوان شروری است و هربار کارشکنی می کند. در آخرین تلاش، استاد ریاضی ویل را با دکتر روانشناسی به نام شان آشنا می کند. شان به ویل کمک می کند تا مسیر واقعی زندگی اش را پیدا کند. این مسیر لزوما ریاضی نیست و مسلما محدود به نظافتچی بودن هم نمی شود.

مشاهده بیشتر

گالری تصاویر و ویدئو


Good Will Hunting 1997
1
Good Will Hunting 1997
4
Good Will Hunting 1997
2
Good Will Hunting 1997
5
Good Will Hunting 1997
3
Good Will Hunting 1997
6
Good Will Hunting 1997
7
Good Will Hunting 1997
8
Fight (1997) Good Will Hunting
Will is Powerful Lambeau Weak (1997) Good Will Hunting
Twelve Brothers (1997) Good Will Hunting
Love in Toy Store (1997) Good Will Hunting
About a Girl Acting (1997) Good Will Hunting
Awsome Acting Williams Damon (1997) Good Will Hunting
Solving equations (1997) Good Will Hunting
Good Will Hunting 1997
Good Will Hunting 1997
Good Will Hunting 1997
Good Will Hunting 1997
Good Will Hunting 1997
Good Will Hunting 1997
Good Will Hunting 1997
Good Will Hunting 1997
1/7
2/7
3/7
4/7
5/7
6/7
7/7

نقد فیلم ویل هانتینگ نابغه

فیلم «ویل هانتینگ خوب» (Good Will Hunting) دست روی یکی از نقاط حساس بینندگان می گذارد. تصویر انسان ها از ایده آلی از توانایی های ذهنی احتمالا تصویر کوچک شده ای از خدایانی با قدرت های بی انتها است. اما چون این نوابغ انسان هستند نه خدا، هر یک بایست مشکلی داشته باشند. ویل هانتینگ بدون شک و بدون مرز یک نابغه است. او نه تنها در ریاضیات قادر به حل مسائل دشوار و لاینجل است، بلکه از حافظه تصویری بسیار بالایی نیز برخوردار است و علاوه بر این در تاریخ، جامعه شناسی و روانشناسی نیز مطالعات عمیق و تحلیل های قوی دارد. این جوان از لحاظ زیبایی ظاهری نیز بسیار جذاب و خواستنی است. اما او یک مشکل بزرگ دارد: مشکلات خانوادگی او در کودکی و نواجوانی شخصیتی خودمخرب از او ایجاد کرده است. او ترجیح می دهد از نبوغ خود بهره نبرد و در برقراری ارتباط با افراد جدید ترسو است. شان (رابین ویلیامز) قهرمانی است که باید او را از این مهلکه نجات دهد. این خط داستانی به تنهایی نوید فیلمی جذاب، گیشه پسند و جایزه بگیر است. اما موانعی در راه شاهکار شدن این فیلم وجود دارد. سونیا سرکا معتقد است پایان هالیوودی و خوش این فیلم «کاملا ناامید کننده» است. همچنین باید افزود که شخصیت ویل هانتینگ به قدری در این فیلم پررنگ است که اجازه درخشش خرده داستان هایی چون ارتباط چالش انگیز روانشناس و استاد ریاضی را نمی دهد. این مسئولیت البته بیش از فیلمنامه نویس به عهده کارگردان است که با تمرکز روی دیگر خرده روایت های فیلمنامه اثر خود را غنی کند.

شاید درخشان ترین بخش فیلم «ویل هانتینگ خوب» (Good Will Hunting) بازی تاثیرگذار مت دمون و رابین ویلیامز است. این چهره های درخشان سینمای هالیوود به خوبی از عهده شخصیت های خود برآمده اند و در زمان های مناسب با بالا و پایین کردن حجم انرژی خود، فیلم را از یکنواختی خارج کرده اند. به عنوان مثال سکانس عمیقی که رابین ولیامز در کنار رودخانه سخن می گوید را با پرخاش های او در مقابل استاد ریاضی و همچنین هیجان او در تعریف مسابقه کریکتی که از دست داده مقایسه کنید. او حدود نه سال قبل از این فیلم «انجمن شاعران مرده» (Dead poets society) را با شخصیتی مشابه و به بهترین نحو بازی کرده بود. این همان شاهکاری است که سبب می شود رابین ویلیامز بر خلاف بازیگرانی که همیشه خشن یا همیشه آرام هستند، یک هنرمند ذوابعاد باشد. بازی احساسی مینی درایور (Minnie Driver) و عمیق بن افلک (Ben Affleck) نیز شایان توجه است. درایور پس از درخشش در این فیلم مسیر خود را برای فیلم های بعدی «بازگشت به من» (2000) «شبح اپرا» (2004) و باز کرد. بن افلک نیز بر شهرت خود افزود و با بازی در فیلم های بتمن و فیلم های خوبی همچون «شکسپیر عاشق» (1998) و آرگو (2012) مسیر جدیدی برای خود گشود.

یکی دیگر از نقاط درخشان فیلم فیلم «ویل هانتینگ خوب» (Good Will Hunting)  جذابیت و ناب بودن موضوع به علاوه دیالوگ ها گیرای آن است. راجر ابرت منتقد مشهور و قابل اعتنای آمریکایی فیلمنامه را به خاطر دیالوگ های زیبا و تاثیرگذارش تحسین می کند. البته شایعاتی وجود دارد که فیلمنامه این فیلم توسط بن افلک و مت دمون نوشته نشده است و ولیام گلدمن (نویسنده فیلم بوچ کسیدی و ساندانس کید) آن را نگاشته است، اما گلدمن به طور رسمی در سمیناری به سال 2003 اعلام کرد که چنین شایعه ای صحت ندارد. واقعیت این است که نویسنده فیلمنامه هر کس یا کسانی باشند و از هر کس یا کسانی کمک گرفته باشند، اثری درخشان و خواندنی است که به جز چند خلا داستانی (مانند پایان بندی) حاصلی جذاب و پرکشش دارد. یکی دیگر از ویژگی های برجسته فیلمنامه «ویل هانتینگ خوب» پرداختن به شخصیت های فرعی مانند روانشناس و استاد ریاضی است. آنها هر یک با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند و سابقه ای از چالش و ناراحتی دارند. انتهای فیلم تنها با تصمیم ویل هانتینگ خاتمه پیدا نمی کند، بلکه آنها نیز به یک تعادل روانی می رسند. شخصا معتقدم فیلمنامه ویل هانتینگ ارزشی به مراتب بالاتر از فیلم آن دارد.

دیالوگ های ماندگار

  • Sean: You know, she used to fart in her sleep. One night it was so loud, it woke the dog up. It's wonderful stuff, you know? Little things like that. Yeah, but those are the things I miss the most. Those little idiosyncrasies that only I knew about. That's what made her my wife. People call these things "imperfections," but they're not. That's the good stuff.
    guess.
  • Sean: If I asked you about art, you'd probably give me the skinny on every art book ever written. Michelangelo, you know a lot about him. Life's work, political aspirations, him and the pope, sexual orientations, the whole works, right? But I'll bet you can't tell me what it smells like in the Sistine Chapel. You've never actually stood there and looked up at that beautiful ceiling; seen that.
  • Chuckie: No. No, no no no. Fuck you, you don't owe it to yourself man, you owe it to me. Cuz tomorrow I'm gonna wake up and I'll be 50, and I'll still be doin' this shit. And that's all right. That's fine. I mean, you're sittin' on a winnin' lottery ticket. And you're too much of a pussy to cash it in, and that's bullshit.
  • Will: My father used to just put a belt, a stick, and a wrench on the table. Just say, "Choose."
    Sean: Well I gotta go with the belt there.
    Will: I used to go with the wrench. Sean: Why the wrench? Will: Cause fuck him, that's why.

جوایز

عنوان جایزه برنده کاندید
اسکار (1998) بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
Robin William
بهترین فیلمنامه
Matt Damon, Ben Affleck
بهترین فیلم
Lawrence Bender
بهترین کارگردان
Gus Van Sant
بهترین بازیگر نقش اول مرد
Matt Damon
بهترین بازیگر نقش مکمل زن
Minnie Driver
بهترین تدوین
Pietro Scalia
بهترین ترک موسیقی
Elliott Smith
بهترین موسیقی متن
Danny Elfman
گلدن گلوب (1998) بهترین فیلمنامه
Matt Damon, Ben Affleck
بهترین فیلم
بهترین بازیگر نقش اول مرد
Matt Damon
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
Robin Williams
جشنواره بین المللی فیلم برلین (1998) خرس نقره ای دستاورد انفرادی
Matt Damon
شیر طلایی بهترین کارگردانی
Gus Van Sant
جوایز نشریه امپایر (1999) بهترین فیلم
جوایز دیگر 27 جایزه 57 نامزدی

نظرات

پوستر فیلم «ویل هانتینگ خوب» Good Will Hunting (1997) Classifilm.com قابلیت پخش عمومی : بله
مشاهده پرونده مربوطه