کارگاه صدرنگ
X-Men Evolution Classifilm

افول فیلم های دنباله دار

برای بزرگنمایی تصویر روی آن کلیک کنید.

تاملاتی روی پوستر بالا:


فهم پوستر:

 1. اعدای که زیر هر ستون نوشته شده سال ساخت آن فیلم است.
 2. می دانم که این تنها یک جامعه نمونه کوچک از فیلم های دنباله دار است. به عنوان مثال می دانم که فیلم های ژوراسیک پارک و هری پاتر، سوپرمن … را قرار نداده ام.
 3. برخی فیلم ها مانند «پدر خوانده» مشخص است که سه فیلم کدام ها هستند، اما در برخی دیگر مثل «بتمن» گاهی نام ها تغییر کرده اند. مثلا فیلم 2008 بتمن با نام «شوالیه تاریکی» (The Dark Knight) شناخته می شود.
 4. نمره فیلم ها بر اساس نمره سایت imdb.com در تاریخ 4 آپریل 2020 تهیه شده است. می دانم که این نمره ها آمار مردمی است، پس باید این مساله را در نتایج لحاظ کرد.
 5. فیلم هایی مانند «مردان ایکس» (X-Men) نمونه های بسیار زیادی دارد که در این پوستر تنها به مهمترین ها اشاره کرده ام. به عنوان مثال در این دنباله دار به آنهایی اشاره کرده ام که جک هیو در نقش ولورین ایفای نقش کرده است.

نتایج

 1. هنگامی که طراحی این پوستر را آغاز کردم فکر می کردم فیلم های دنباله دار اغلب رو به افول هستند. در انتهای طراحی پوستر با مثال های نقض چندی روبرو شدم، اما همچنان بر این باور هستم که فیلم های دنباله دار اغلب افول می کنند.
 2. مثال های نقض بسیاری بر این نتیجه می توان پیدا کرد. مثلا ردیف سوم از پوستر بالا اغلب مثال های نقض هستند.
 • فیلم جنگ ستارگان نسخه های بسیار زیادی دارد. به همین خاطر می توان انتظار داشت که افت و خیزهای بسیاری در آن رخ داده باشد. (گرچه برخی معتقدند تنها 3 عنوان ابتدایی اصلی محسوب می شوند.)
 • چهار فیلم اول مردان ایکس از این قاعده پیروی می کند، اما در سال 2014 برایان سینگر با فیلم «مردان ایکس: روزهای آینده گذشته» این قاعده را بر هم زد و شاهکاری دیگر تولید کرد.
 • فیلم ارباب حلقه ها نیز استثای دیگری است که با دیگر استثناء ها کمی متفاوت است. این سه فیلم تقریبا در یک مجموعه و هم زمان ساخته شد و تنها در سه سال متوالی به بازار عرضه شد. لذا باید انتظار داشت که نمره همه آنها بالا و در یک سطح باشد.
 • شاید فیلم بتمن نمونه واضح یک مثال نقش باشد که فیلم دوم یعنی «شوالیه تاریکی» نه تنها از دیگر نمونه های این دنباله دار بهتر است، بلکه جزو بهترین فیلم های تاریخ سینما است.

نکات کوچک نهایی:

 1. فیلم «آرواره 1» ساخته اسپیلبرگ یک شاهکار است. اما نسخه های دوم و سوم این فیلم ساخته افراد دیگری است که با استقبال بسیار منفی بینندگان روبرو شده است. این فیلم ها بین مخاطبین سایت imdb.com جزو بدترین فیلم های تاریخ سینما شناخته شده اند.
 2. از آنجایی که مخاطبین سایت imdb.com معمولا بینندگان عادی و غیرکارشناس هستند، این نکته را باید لحاظ کرد که ممکن است گاهی داوری آنها صحیح نبوده باشد. مثلا در فیلم بازگشت به آینده، بنده شخصا آخرین نمونه (1990) را بسیار بیشتر از قبلی ها پسندیدم، اما مخاطبین به گونه دیگری فکر می کنند.
 3. این نکته را نیز باید لحاظ کرد که گاهی نمره مخاطبین عادی به فیلم های دنباله دار تحت تاثیر احساس و داوری آنها نسبت به نمونه های قبلی است. مثلا اگر از نمونه اول یک فیلم بسیار لذت برده باشند، ممکن است در نمره آنها نسبت به نسخه های بعدی تاثیرگذار باشد.
 4. توصیه می کنم مقاله دیگر بنده درباره فیلم های دنباله دار نزد امبرتو اکو را در اینجا بخوانید.
 5. لطفا بر بنده منت بنهید و انتقادها و پیشنهادهای خود را به دستم برسانید.
X-Men Evolution Classifilm