کارگاه صدرنگ
Okja 2017 Poster Classifilm.com اوکجا قابلیت پخش عمومی : بله

Okja 2017

کارگردان Bong Joon-Ho
نویسنده Bong Joon-ho, Jon Ronson
زمان 121
کشور کره جنوبی، آمریکا
ژانر اکشن، ماجراجویی

10 / 7.3

امتیاز
imdb

10 / 7.5

امتیاز
ما

خلاصه فیلم

اوکجا خوک بزرگی است که برای اهداف آزمایشگاهی و برای ارتقای بازار گوشت طراحی ژنتیکی شده است. تعداد زیادی از این خوک ها در اطراف دنیا پراکنده شده اند تا بزرگترین خوک در روز نهایی جایزه بگیرد و همه آنها روانه کشتارگاه شوند. اوکجا مسلما بزرگترین خوک دنیا است چرا که توسط میجا و پدربزرگش در کوهستان تربیت شده است. میجا و اوکجا رابطه عاطفی عمیقی برقرار کرده اند و نمی توانند از یکدیگر جدا شوند. پس میجا به نیویورک می رود تا اوکجا را نجات دهد. در این مسیر گروه مدافعان حقوق حیوانات (AFL) با میجا همکاری می کنند اما آیا می توان تمام خوک های دنیا را از سرنوشت خود در کشتارگاه ها نجات داد؟

مشاهده بیشتر

لیست بازیگران

نام شخصیت
Seo-hyun Ahn Mija
Tilda Swinton Lucy Mirando / Nancy Mirando
Paul Dano Jay
Giancarlo Esposito Frank Dawson
Hee-Bong Byun The Grandfather
Steven Yeun K
Paul Dano Jay
Jake Gyllenhaal Johnny Wilcox
Lily Collins Red
Shirley Henderson Jennifer

گالری تصاویر و ویدئو


Okja 2017
1
Okja 2017
2
Okja 2017
3
Okja 2017
4
Okja 2017
5
Okja 2017
6
Okja 2017
7
Difficult CGI (2017) Okja
Gyllenhaal Acting (2017) Okja
Fathers Last Cahnce (2017) Okja
Final Scene (2017) Okja
Okja 2017
Okja 2017
Okja 2017
Okja 2017
Okja 2017
Okja 2017
Okja 2017
1/4
2/4
3/4
4/4

نقد فیلم اوکجا

فیلم «اوکجا» (Okja) داستان ساده و سرراستی از رابطه یک دختربچه با حیوان خانگی اش است، با این تفاوت که حیوان خانگی او یک موجود ساده نیست، بلکه محصول ژنتیکی یک آزمایشگاه آمریکایی برای کسب سود بیشتر در بازار گوشت است. تلاش دختر برای نجات اوکجا پویا و گرم است و به راحتی می توان با او و دوستانش ارتباط برقرار کرد. همچنین تصویر تیره و دردناک کشتارگاه واقعیت دردناکی است که در جهان امروز واقعیتی پذیرفته شده است. ممکن است برخی اینگونه بیاندیشند که فیلم یک تبلیغ ناشیانه برای گیاه خوار کردن مخاطبین است، اما سونیا سرکا منتقد فیلم معتقد است باید فیلم را فراتر از این موضوع نگاه کرد. در واقع بونگ جون-هو در این فیلم خواستار آگاهی مخاطبین از وضعیت موجود است (میجا خود در طول فیلم گوشت خرگوش می خورد). بدون شک هدف اصلی فیلم «اوکجا» دفاع از حقوق حیوانات و عطش بی وقفه غربیان و خصوصا آمریکایی ها برای بهره برداری اقتصادی از موجودات زنده است. جون-هو این مفهوم اخلاقی را به سبک خودش و به شکل اغراق آمیز نمایش می دهد. او در میان صحنه های اکشن و کاملا جدی، طنز تلخی می گنجاند که مخاطب را متوجه موقعیت خودش در مشاهده یک فیلم می کند.  البته فیلم «اوکجا» از نوعی سرگشتگی و تنوع بی دلیل لحن رنج می برد. در فیلم های قبلی جون-هو، ترکیب طنز و درام به شکلی منسجم در کنار هم قرار می گیرد، اما در فیلم «اوکجا» مولفه های عجیبی وجود دارد که نیک هانوفر به درستی آنها را «حواس پرت کن»، «شلوغ» و «بی نظم» توصیف می کند. به عنوان مثال بازی جیک جیلنهال (در نقش دکتر دیوانه) و همچنین تیلدا سوینتون (در نقش دو قلوهای میراندو) نوعی طنز و شیطنت غیرواقعی دارد که به هیچ شکل با لحن فیلم سازگار نیست.

اجازه دهید برای توضیح بیشتر این نکته فیلم «اوکجا» (Okja) را با فیلم جون-هو در سال 2006 یعنی «میزبان» مقایسه کنیم. بدون شک «اوکجا» از لحاظ سطح کیفی بسیار بالاتر است (جون-هو حداقل ده سال وقت داشته تا تجربه و تکنیک خود را ارتقا دهد). مدیر فیلمبرداری داریوش خونجی است که پیش از این با وودی آلن، دیوید فینچر و رومان پولانسکی همکاری کرده است. تصویرهایی که خصوصا در طبیعت بکر و کوهستان گرفته شده است جذاب و آرامبخش هستند. همچنین کیفیت تکنیک CGI یا همان جلوه های کامپیوتری به وضوح ارتقا یافته است. خوک های غول پیکر فیلم «اوکجا» بسیار دلنشین و واقعی هستند و تفکیک آنها از تصاویر واقعی بسیار دشوار است. حتی ارتباط بازیگران با این موجودات غیرواقعی نیز بسیار ماهرانه دقیق شکل گرفته است. اما هنگامی که به شخصیت های طنز داستان می رسیم، فیلم «اوکجا» هدف خود را از دست می دهد. در فیلم «میزبان» تنها شخصیت دیوانه فیلم، قهرمان فیلم گنگ-دو است که رفتارهای او نیز بیشتر از اینکه اغراق آمیز باشد مضحک است. اما در فیلم «اوکجا» دو شخصیت عجیب (دکتر دیوانه و دوقلوهای میراندو) داریم که به شکل اغراق آمیزی غیرقابل باور هستند (حتی به سختی می توان رفتارهای آنها را طنزآلود یا مضحک توصیف کرد). این مساله فیلم «اوکجا» را به یک فیلم ماجراجویانه مختص دوره سنی نوجوانان بسیار شبیه می کند. به طور ویژه در انتهای فیلم هنگامی که ننسی میراندو معامله بزرگ انجام را می دهد، فیلم به شکل تاسف باری به یک داستان کودکانه با یک ضدقهرمان شیطان صفت نزدیک می شود.

اما به هیج وجه نباید فیلم «اوکجا» (Okja) نامزد جایزه نخل طلایی جشنواره فیلم کن را دست کم گرفت. آنچه سبب برجسته شدن این فیلم می شود، پیش از هر چیز ردپای یک کارگردان قدرتمند است. او به خوبی از عوامل خود برای روایت داستانش استفاده می کند. به عنوان مثال بازی شخصیت کودک داستان (میجا) بسیار چشمگیر است. او در عین حال معصوم، جنگجو و مهربان است. با وجود اینکه ارتباط میجا و اوکجا در واقعیت رخ نمی دهد، ولی در طول فیلم هیچ گاه چنین تصوری در ذهن بینندگان ایجاد نمی شود. علاوه بر این بیون هی-بونگ بازیگر محبوب جون-هو که در فیلم های مهم او مشارکت داشته است، در این فیلم نیز شخصیت پدربزرگ را بازی می کند. بازی او بسیار جذاب و دلنشین است و یادآور بزرگ های مهربان فامیل است.

فیلم «اوکجا» (Okja) محصول نت فلیکس روایتگر سه نیروی مختلف است: نیروی منفی (شرکت میراندو)، نیروی مثبت (مدافعان حقوق حیوانات) و نیروی اصیل طبیعت (میجا). این سه گانه بر خلاف فیلم هایی عادی است که همیشه دو قطب مثبت و منفی حضور دارند. جالب است که بونگ جون-هو نیز جانب طرف مثبت را نمی گیرد. درگیری نیروهای مثبت و منفی همیشه در جریان است و برنده خاصی ندارد. آنها برای چیزهای دیگر می جنگند: یکی برای پول و یکی برای حمایت از حیوانات. اما آنکه برای حیات خود همواره مبارزه می کند، طبیعت است. در این فیلم میجا و اوکجا نجات پیدا می کنند و یکی از خوک بچه ها را نیز با خود نجات می دهند. اما پایان بندی فیلم تلخ و دردناک است. نجات یک یا چند خوک در میان چند صد (چند هزار) حیوانی که هر روز قصابی می شوند، بسیار ناچیز است. طبیعت نیز در چنین مظلومیت مطلقی قرار دارد. من تا چند روز پس از دیدن این فیلم تحت تاثیر بودم و تکه های بزرگ گوشت را با کراهت می خوردم!

دیالوگ های ماندگار

  • Jay: Translations are sacred.
  • Silver: All food production is exploitative.
    Blond: Try this.
    Silver: Mmm-mmm.
    Blond: Come on. It's just a tomato.
    Silver: Ripened in ethylene gas. Transported in trucks.

جوایز

عنوان جایزه برنده کاندید
جشنواره فیلم کن (2017) جایزه نخل طلا
بونگ جون-هو
جوایز دیگر 7 جایزه 12 نامزدی

نظرات

Okja 2017 Poster Classifilm.com اوکجا قابلیت پخش عمومی : بله
مشاهده پرونده مربوطه