کارگاه صدرنگ
جهش ترسناک پوستر فیلم ارواح خبیثه Poltergeist

جهش ترسناک و شعبده

جهش ترسناک یک تکنیک تصویری برای ایجاد هیجان یا ترس در بیننده است. این تکنیک لزوما محتوای ترسناکی ندارد و دلیل ترسیدن بینندگان عدم آمادگی آنها برای دیدن صحنه بعدی است. بسیاری از علاقه مندان سینما معتقدند گرچه جهش ترسناک در بسیاری از فیلم های خوب مانند («درخشش» ساخته استنلی کوبریک) استفاده شده است، اما آفت فیلم های ترسناک است و تنها کارکردی کوتاه مدت (چند ثانیه) دارد. فیلم ترسناک خوب باید بدون این تکنیک نیز به اندازه کافی ترسناک باشد. در کلیپ زیر در مورد فرآیند ایجاد «جهش ترسناک» (Jump Scare) و شباهت آن با شعبده صحبت می شود. ما در مورد ارزش و جایگاه این تکنیک سخن نمی گوییم و تنها فرآیند آن را شرح می دهیم.

 

در طول کلیپ خواهید دید که جهش ترسناک همانند شعبده سه مرحله دارد. مرحله اول نشان دادن یک چیز عادی به بیننده است. مرحله دوم آن چیز را مجبور به کاری فوق العاده می کنیم، مثلا ناپدید می شود. مرحله سوم که شاید مهمترین مرحله این تکنیک باشد ظاهر کردن مجدد آن شی است. این فرآیند در کلیپ زیر از مقایسه دو فیلم «پرستیژ» و «ارواج خبیثه» به دست آمده است. این کلیپ کاری از کانال یوتیوب (Now You See It) است و مجموعه سیر مشاهدتی تنها قطعه ای از آن را بریده و زیرنویس فارسی بر روی آن قرار داده است. امیدواریم از دیدن این کلیپ جذاب لذت ببرید و آموزنده باشد.

 

(لازم به ذکر است که این کار یافتن نوعی سیر مشاهدتی است. در واقع مولف این کلیپ سعی می کند یک سیر متداول در ایجاد پرش های ترسناک را برای ما ترسیم کند. این فرآیند حاصل تکرار و مشاهده در فیلم های متعدد است).

جهش ترسناک پوستر فیلم ارواح خبیثه Poltergeist