کارگاه صدرنگ
game of thrones Classifilm

چرا من سریال «بازی تاج و تخت» را نمی بینم؟

بسیاری از کارشناسان و علاقه مندان به سینما و تلویزیون معتقدند سریال بازی «تاج و تخت» (Game of Thrones) بهترین سریالی است که تاکنون ساخته شده است. این سریال پرطرفدار از سال 2011 شروع به پخش کرد و چند روز پیش (اواسط آپریل 2019)، پخش فصل هشتم آن شروع شد. در این مقاله قصد ندارم به نقاط قوت و برجسته سریال بپردازم، چرا که تمام سایت های فارسی و انگلیسی سرشار از مقالات و کلیپ هایی است که عاشقان این سریال تهیه کرده اند. در این مقاله کوتاه می خواهم به اختصار دلیل شخصی ام برای ندیدن این سریال را بازگو کنم. این دلیل اولا غیرحرفه ای است؛ چرا که بدون لحاظ کردن ارزش هنری سریال درباره آن قضاوت خواهم کرد. دوما این دلیل شخصی است چرا که به طرفداران سریال حق می دهم شیفته داستان و جلوه های بصری فیلم شده و حتی بعد از خواندن این مقاله نیز مشتاقانه به دیدن سریال ادامه دهند. و سوما این دلیل اخلاقی است چرا که توجه خوانندگان را به دو عنصر اخلاقی در این سریال معطوف خواهم کرد. این دو عنصر عبارتند از وجود صحنه های جنسی/عریانی و وجود صحنه های خشن اعم از خونریزی، قتل و صحنه های وحشتناک خشونت.

Game of Thrones Classifilm.com

در جدول زیر تمام قسمت های هفت فصل سریال تاج و تخت که تاکنون پخش شده را از لحاظ میزان صحنه های جنسی و خشن مورد بررسی قرار داده ام. این نتایج برگرفته از بخش «راهنمای والدین» سایت imdb.com است. این سایت سینمایی یکی از معتبرترین سایت های مخاطب محور است که بینندگان نظرات خود را پس از تایید مدیران سایت منتشر می کنند. در این بررسی هر یک از قسمت های سریال «بازی تاج و تخت» را در بخش راهنمای والدین بررسی کردم و به هر یک نمره ای دادم. آن قسمت هایی که از نظر مخاطبان شدید (Severe) بود را نمره 10 دادم، چرا که از توضیحات معلوم بود صحنه ها کاملا نمایان و بی شرمانه است. در مجوز های پخش نیز اغلب قسمت هایی که دارای درجه «شدید» بودند در اغلب کشورها با NC-17 یا فقط مخصوص بزرگسالان مشخص شده بود. اما ممکن است بپرسید چرا به قسمت هایی که درجه «کم» (mild) داشتند نمره 5 دادم و نه کمتر. چرا که از توضیحات اینگونه برمی آمد که اصطلاح «کم» در قاموس ما (خودم را عرض می کنم) و غربیان کمی متفاوت است. به عنوان مثال اگر صحنه بی شرمانه ای نشان داده شود یا سر شخصیتی قطع شود، ولی در زمینه جنسی یا خشن نباشد، درجه کم می گیرد، در حالی که بنده این قبیل موارد را نیز بسیار مخرب می دانم.

به نظر می رسد جدول به تنهایی گویای مطلب است. سریال «بازی تاج و تخت» (Game of Thrones) با کیفیت بسیار بالا، بازیگران حرفه ای و نویسندگان متبحر تولید می شود، اما از لحاظ صحنه های جنسی و خشن درجه بسیار بالایی دارد. بنده معتقدم دیدن این سریال برای روحیه ام خطرناک است. می دانم سریال بسیار خوبی است؛ اما هر چیزی قیمتی دارد. به نظر بنده قیمت این سریال بالاتر از ارزش آن است. صادقانه باید بگویم چند بار خواستم سریال را ببینم، اما منصرف شدم.

آیا جانماز آب می کشم؟ آیا فیلم های دیگری که می بینم صحنه جنسی یا صحنه خشن ندارد؟ آیا استاندارد دوگانه دارم؟ ممکن است چنین به نظر بیاید و پاسخ همه این سوالات مثبت باشد؛ اما در ابتدای این مقاله نیز عرض کردم، قضاوتم در اینجا شخصی است. بنده معتقدم میزان صحنه های مخرب این سریال به قدری زیاد است که در برابر فیلم ها و سریال های دیگر به چشم می آید. این صحنه ها به قدری زیاد است که برخی از منتقدان نیز سریال بازی تاج و تخت را به خاطر شدت صحنه های جنسی و خشن مورد حمله قرار داده اند. به عنوان مثال نشریه آتلانتیک (The Atlantic) صحنه های جنسی را و مجله نیویورک (New York Magazine) صحنه های خشن را مورد نقد قرار می دهد. جورج مارتین (George Martin) یکی از تهیه کنندگان فیلم در نشریه نیویورک تایمز (New York Times) به این قبیل نقدها اینگونه پاسخ می دهد که خشونت و مسائل جنسی از جمله مسائل کلیدی در جنگ ها است و تصویر نکردن آنها صداقت تاریخی فیلم را زیر سوال می برد!!! اما من قانع نشدم…

game of thrones Classifilm