کارگاه صدرنگ
The Phantom of the Opera 1989 قابلیت پخش عمومی : بله

The Phantom of the Opera 1989

کارگردان Dwight H. Little
نویسنده Gaston Leroux, Gerry O'Hara
زمان 93
کشور امریکا
ژانر درام، ترسناک، موزیکال

10 / 5.5

امتیاز
imdb

10 / 6.3

امتیاز
ما

خلاصه فیلم

کریستین خواننده اپرایی است که به طور تصادفی نت های یک اثر قدیمی را پیدا می کند. با اجرای مجدد آن، صاحب اثر که شبحی طلسم شده در زیر اپرای پاریس است بیدار شده و به کمک کریستین می آید. شبح خواننده اصلی اپرا و منتقدان کریستین را به قتل می رساند و قصد دارد با او ازدواج کند. طلسم شیطان به نحوی است که چهره شبح بسیار کریه شده و هیچ کس عاشق او نمی شود. در نهایت هنگامی که پلیس به زیرزمین اپرا می رود، شبح زخمی شده و با نابود شدن نت ها، او از بین می رود.

مشاهده بیشتر

لیست بازیگران

نام شخصیت
Robert Englund Erik Destler / The Phantom
Jill Schoelen Christine Day
Alex Hyde-White Richard Dutton
Bill Nighy Martin Barton
Stephanie Lawrence La Carlotta
Terence Harvey Insp. Hawkins
Nathan Lewis Davies
Peter Clapham Harrison
Molly Shannon Meg (New York)
Emma Rawson Meg (London)

گالری تصاویر و ویدئو


The Phantom of the Opera 1989
1
The Phantom of the Opera 1989
2
The Phantom of the Opera 1989
3
The Phantom of the Opera 1989
4
The Phantom of the Opera 1989
5
The Phantom of the Opera 1989
6
Background The Phantom of the Opera (1989)
Fake Snow The Phantom of the Opera (1989)
Face Transplant The Phantom of the Opera (1989)
Un-Face & The Story The Phantom of the Opera (1989)
Ending The Phantom of the Opera (1989)
Problems of Face Transplant The Phantom of The Opera (1989)
Suspension The Phantom of the Opera (1989)
The Phantom of the Opera 1989
The Phantom of the Opera 1989
The Phantom of the Opera 1989
The Phantom of the Opera 1989
The Phantom of the Opera 1989
The Phantom of the Opera 1989
1/7
2/7
3/7
4/7
5/7
6/7
7/7

نقد فیلم شبح اپرا

از جمله ابداعات موجود در این نسخه از فیلم شبح اپرا (The Phantom of the Opera) سفر در زمانی است که کریستین طی می ­کند. او از قرن بیستم به قرن نوزدهم سفر کرده و بیشتر داستان را در آنجا طی می­ کند. این تکنیک جدید نه تنها لذت بیننده را چند برابر می­ کند بلکه بر تعلیق داستان می ­افزاید. تعلیق موجود در این فیلم نشئت گرفته عواملی چون تغییر چهره شبح، ژانر وحشت و تکنیک ­های ویژه ساخت فیلم است. بر همین اساس می ­توان گفت در کل ساخت فیلم از درجه قابل قبولی برخوردار است. با این وجود تکرار و طولانی شدن مولفه هایی همچون وجود موش در تونل ­های زیر اپرا نه تنها از ترس فیلم می کاهد بلکه ارزش این مولفه را کم می ­کند. تجمع موش­ های بسیار زیاد در گوشه ای از راهرو نه تنها مصنوعی است بلکه تکرار آن باعث کم شدن اثرش می ­شود (همچنین برف مصنوعی). صحنه انتهایی فیلم که کریستین بازگشته و به نوازنده خیابانی (که احتمالا همان شبح است) نگاه می ­کند از جمله صحنه ­های زیبایی است که تکنیک کارگردان را در طرح سوال در ذهن بیننده بیشتر به رخ می­ کشد. در نهایت باید گفت پتانسیل های موجود برای قوی کردن فیلم بسیار زیاد است که کارگردان از بسیاری از آنها غفلت کرده است.

بازیگران این فیلم (The Phantom of the Opera) در حد قابل قبولی ظاهر شده ­اند. اوج این هنرنمایی در بازی انگلاند است که چهره انتقامجو و در عین حال نیازمند عشق شبح را به خوبی درمی آورد. گرچه مشکلات فیلمنامه­ ای مانع بروز هر چه بهتر هنرهای بازیگران شده است، اما انگلاند به نسبت بقیه بهتر می ­درخشد. از سوی دیگر کریستین نیز چهره معصومی دارد و سرسپردگی ابتدایی ­اش به شیطان، عشقش به ریچارد و در نهایت تنفرش از شبح را به خوبی اجرا می ­کند. با این وجود بازیگران شخصیت های فرعی مانند ریچارد ضعیف بازی شده است. ریچارد عاشقی دل نگران است که برای نجات عشقش به مصاف شبح می ­رود و کشته می­ شود. ولی بازی این شخصیت تصنعی، غیرقابل باور و ظاهری است.

داستان اقتباسی فیلم (The Phantom of the Opera) اگرچه برگرفته از رمان قدرتمند لروکس است، با این وجود شخصیت شبح (اریک دستلر) به خوبی طراحی نشده است. از سویی کودکی و سابقه اریک که در رمان اصلی شرح داده شده ذکر نشده و باعث کم شدن عمق شخصیت شده است. با این وجود فلش بک به زمانی که موسیقی ­دان صاحب ذوق توسط شیطان طلسم می­ شود، و در حسرت عشق می ­ماند، شخصیت اریک را از یک شبح کاملا منفی به موجودی قابل درک تبدیل می کند. از سوی دیگر نویسنده و کارگردان نتوانسته ­اند تعادلی بین شخصیت شبح­ وار و انسان­ وار اریک برقرار کنند. معلوم نیست بالاخره اریک شبحی قدرتمند و ضدگلوله است (که همه را می کشد و هیچ کس نمی ­تواند به او ضربه بزند)، یا انسان ضعیفی است که نه تنها گلوله بر او کاری است، بلکه در اثر ضربه و سقوط اجسام نیز آسیب می­ بیند. در نهایت باید گفت منطق نیروهای شبح در این فیلم قابل فهم نیست. همچنین منطق رفتارها در دیگر بازیگران چندان معقول نیست. معلوم نیست چرا کریستین به همین راحتی دل در گرو شبح می ­دهد و سپس در انتهای فیلم از او بیزار می­ شود. در واقع رفتارهای غلیظ این چنینی نیازمند مقدمات بیشتری است.

نقاط قوت:

  • شخصیت های خاکستری
  • جلوه های ویژه
  • طراحی لباس

نقاط ضعف:

  • ضعف منطق داستانی
  • شخصیت های غیرقابل باور

تکرار مولفه های ترسناک

دیالوگ های ماندگار

  • Erik Destler: Only love and music are forever.
  • Erik Destler: This is either a wedding march or a funeral mass. You decide which.
  • Erik Destler: You love the music. I am the music. Now you are married to the music. You cannot serve two masters. Do not see another.

جوایز

جوایزی برای این فیلم ثبت نشده است .

عنوان جایزه برنده کاندید

نظرات

The Phantom of the Opera 1989 قابلیت پخش عمومی : بله
مشاهده پرونده مربوطه