کارگاه صدرنگ
The Phantom of the Opera 1925 قابلیت پخش عمومی : بله

The Phantom of the Opera 1925

کارگردان Rupert Julian
نویسنده Gaston Leroux
زمان 93
کشور آمریکا
ژانر ترسناک، عاشقانه

10 / 7.7

امتیاز
imdb

10 / 7.9

امتیاز
ما

خلاصه فیلم

سال هاست که هنرمندان و کارگران اپرای فرانسه داستان شبح اپرا را شنیده اند و برخی او را دیده اند. با فروش اپرا به صاحبان جدید، شبح از مدیران اپرا می خواهد تا از این پس کریستین به جای کارلوتا نقش اصلی را بخواند. از سوی دیگر شبح که سال هاست کریستین را آموزش داده است، سعی دارد تا عشق خود را به او ابراز کند. رائول نیز که عاشق کریستین است احساس خطر کرده و از کریستین درخواست ازدواج می کند. کریستین تا پیش از دیدن چهره واقعی شبح از رائول دوری می کند، اما پس از دیدن چهره کریه شبح به رائول پاسخ مثبت می دهد. شبح که شکست عشقی خورده، دست به قتل و خرابکاری می زند. رائول و مامور پلیس مخفیگاه او را پیدا کرده و به کمک مردم او را می کشند.

مشاهده بیشتر

لیست بازیگران

نام شخصیت
Lon Chaney The Phantom
Mary Philbin Christine Daae
Norman Kerry Vicomte Raoul de Chagny
Arthur Edmund Carewe Ledoux
Gibson Gowland Simon Buquet
John St. Polis Comte Philip de Chagny (as John Sainpolis)
Snitz Edwards Florine Papillon
Mary Fabian Carlotta (1929 re-edited version only)
Virginia Pearson Carlotta

گالری تصاویر و ویدئو


The Phantom of the Opera 1925
1
The Phantom of the Opera 1925
2
The Phantom of the Opera 1925
3
The Phantom of the Opera 1925
4
The Phantom of the Opera 1925
5
The Phantom of the Opera 1925
6
Acting Different Emotions - The Phantom of the Opera (1925)
Chandelier - The Phantom of the Opera (1925)
Covering - The Phantom of the Opera (1925)
Black to Color in Editing - The Phantom of the Opera (1925)
Decoration Underneath - The Phantom of the Opera (1925)
Opera- The Phantom of the Opera (1925)
Shadow - The Phantom of the Opera (1925)
Water Drops - The Phantom of the Opera (1925)
The Phantom of the Opera 1925
The Phantom of the Opera 1925
The Phantom of the Opera 1925
The Phantom of the Opera 1925
The Phantom of the Opera 1925
The Phantom of the Opera 1925
1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8

نقد فیلم شبح اپرا

طراحی صحنه و دکور فیلم «شبح اپرا» (The Phantom of the Opera) مانند گروه باله، صحنه و ساختمان اپرا، لوستر اپرا و همچنین زیرزمین­ و سرداب آن بسیار زیباست. نوع دکور و هزینه های انجام شده برای ساخت و همچنین گریم بازیگران به وضوح مربوط به فیلمی هالیوودی است، گرچه این فیلم بیش از نود سال پیش ساخته شده باشد. کارگردان به زیبایی از مفهوم سایه ها و حرکت بازیگران (کاورینگ تئاتری) برای نمایش مفاهیم استفاده کرده است. یکی از کارکردهای سایه در این فیلم ایجاد تعلیق و حس ترس است که در بیست دقیقه آغازین از این تکنیک به خوبی استفاده شده است. صحنه های فیلمبرداری شده در تونل های تو در توی زیرزمین اپرا بسیار زیبا و کارت پستالی است. استفاده از سایه ها و پیچ و خم های طراحان فیلم (The Phantom of the Opera) امکان خلق میزانسن بدیع را به کارگردان داده است.

بازی بازیگران اغلب متوسط رو به بالاست. کریستین به عنوان نقش اول زن همانند دیگر زنان هالیوودی در فیلم های صامت، گریم و بازی اغراق آمیز دارد. او از چشم و ابروی خود استفاده بسیار کرده و خنده های اغراق آمیز می کند تا احساسات خود را بروز دهد. از سوی دیگر رائول مردی عاشق پیشه و احتمالا نظامی است که در عین نگاه داشتن ابهت خود، ضعف ها و تردید های خاص خود را دارد. او در صحنه ­هایی که پشت اتاق کریستین مخفیانه به دنبال کشف ماجراست به خوبی تردید را بازی می کند. همچنین هنگامی که به همراه مامور مخفی پلیس در سالن آینه ها در حال سوختن است، احساس گرما و آشفتگی را زیبا بازی می کند. بازیگران دیگر این فیلم از جمله شبح اغلب مانند رائول و کریستین مایه هایی از اغراق از یک سو و هنرمندی در نمایش احساسات را از سوی دیگر دارند. صد البته این از جمله خصوصیات بازیگران هالیوود در فیلم های صامت دهه های بیست و سی است.

داستان فیلم (The Phantom of the Opera) برگرفته از رمان معروف شبح اپرا نوشته لروکس است. این فیلم نیز دخل و تصرفات خاص خود را داستان دارد که هیجان ماجرا را دست خوش تغییر می کند. به عنوان مثال شخصیت شبح در این فیلم عمق و تاریخ ندارد. معلوم نیست چرا این شبح عاشق پیشه چهره ای چنین دارد و چرا این چنین در پی عشق کریستین است. همچنین این شخصیت بیشتر از خوی انسانی، خوی شیطانی دارد و می توان گفت شخصیت سیاه فیلم است. از سوی دیگر هیجان ابتدایی کریستین برای ارتباط با شبح و دلایل آن به خوبی به نمایش درنیامده است. با وجود این بیشتر المان های داستان مانند اتاقک شماره 5 (جایگاه اختصاصی شبح)، فروش اپرا و دلیل قتل کارگر اپرا منطق لازم و همه فهمی دارد. انتهای فیلم بر خلاف تمام فیلم های اقتباسی این داستان، ویژه و منحصر به فرد است. مردم شهر شبح را تعقیب کرده و پس از ضرب و شتم او را به رودخانه می اندازند. اگر چه انتظار می رفت در انتهای فیلم بیننده بی توجهی و اشتباه جامعه در خصوص یک بیمار را تقبیح کند، به نظر می رسد در انتها بینندگان شبح را تقبیح و طرفدار مردم شهر بودند.

نقاط قوت:

  • طراحی صحنه و دکور
  • بازی خوب
  • کارگردانی

نقاط ضعف:

  • طولانی بودن فیلم (کندی بعضی سکانس ها)
  • گریم اغراق آمیز

دیالوگ های ماندگار

  • The Phantom: [Christine sees a casket in the room] That is where I sleep. It keeps me reminded of that other dreamless sleep that cures all ills - forever!
  • Christine: You - You are the Phantom!
    The Phantom: If I am the Phantom, it is because man's hatred has made me so. If I shall be saved, it will be because your love redeems me.

جوایز

عنوان جایزه برنده کاندید
National Film Preservation Board, USA (1998) National Film Registry

نظرات

The Phantom of the Opera 1925 قابلیت پخش عمومی : بله
مشاهده پرونده مربوطه