کارگاه صدرنگ
پوستر فیلم «معنای زندگی» مونتی پایتون The meaning of life (1983) Classifilm.com قابلیت پخش عمومی : بله

The meaning of life 1983

کارگردان Terry Jones, Terry Gilliam
نویسنده Monty Python Group
زمان 107
کشور انگلستان
ژانر کمدی

10 / 7.6

امتیاز
imdb

10 / 7.4

امتیاز
ما

خلاصه فیلم

گروه مونتی پایتون در چند بخش تلاش می کنند زندگی انسان را از بدو تولد تا مرگ به تصویر بکشند. هر یک از دوره های زندگی انسان با مولفه هایی ساده، مضحک و پوچ توصیف می شود و از خلال آنها معنای زندگی استخراج می شود. زندگی به قدری کوتاه و ساده است که برای معنای آن نیاز به هیچ فلسفه و بحثی نیست، هر کس باید تلاش کند در صلح و دوستی زندگی آرامی برای خود و دیگران بسازد.

مشاهده بیشتر

لیست بازیگران

نام شخصیت
Graham Chapman Chairman, Doctor and others
John Cleese Dr. Spencer and others
Terry Gilliam Walters, Mr. Brown and others
Eric Idle Gunther, Mr. Moore and others
Terry Jones Bert, Mum and others
Michael Palin Harry, Mr. Pycroft and others
Carol Cleveland Waitress, Leaf Mother and others
Simon Jones Chadwick and Jeremy Portland-Smythe
Patricia Quinn Mrs. Williams
Andrew MacLachlan Groom, Wycliff and others

گالری تصاویر و ویدئو


The meaning of life 1983
1
The meaning of life 1983
2
The meaning of life 1983
4
The meaning of life 1983
5
The meaning of life 1983
6
The meaning of life 1983
7
The meaning of life 1983
3
Breaking the Fourth wall (1983) The meaning of life
Every sperm is sacred (1983) The meaning of life
Death Cartoon (1983) The meaning of Life
Explosion of the fat man (1983) The meaning of life
Meaning without philosophy (1983) The meaning of life
The meaning of life 1983
The meaning of life 1983
The meaning of life 1983
The meaning of life 1983
The meaning of life 1983
The meaning of life 1983
The meaning of life 1983
1/5
2/5
3/5
4/5
5/5

نقد فیلم معنای زندگی

طنز گروه مانتی پایتون از میان جزئیات زندگی بیرون می آید. آنچه برای ما عادی شده است، زیر ذره بین آنها می رود و به شکلی اغراق آمیز و مضحک بیرون می آید. فیلم های پیشین این گروه اعم از «جام مقدس» و «زندگی برایان» به اشکال مختلفی همین مسئولیت را به عهده داشتند، اما در فیلم «معنای زندگی» (The meaning of life) این وظیفه به شکل مستقیم در دستور کار قرار می گیرد. پاسخ آنها به سوال مهم «چیستی معنای زندگی» بسیار کوتاه و ساده است: صلح و آرامش در کنار یکدیگر. فیلم در قالب هفت اپیزود طراحی شده است که به ترتیب زندگی انسان را از ابتدای تولد تا مرگ در قالب خرده داستان هایی تقریبا بی ربط به تصویر می کشند. بیننده ای که عادت کرده در طول یک فیلم سینمایی داستانی ساده و مستقیم از ابتدا تا انتها ببیند، احتمالا در دیدن این فیلم مشکل خواهد داشت. اما بر خلاف فیلم های گیج کننده ای که هیچ هدفی دنبال نمی کنند و در پی القای هیچ پیامی نیستند، فیلم «معنای زندگی» دغدغه القای پیام داد. در طول فیلم چندین بار این دغدغه به شکل صریح بیان می شود. به عنوان مثال در میانه فیلم ماهی های آکواریوم با یکدیگر بحث می کنند که آیا تا اینجای فیلم پاسخ واضحی درباره معنای زندگی داده شده است؟ در ادامه هنگامی که واژه «معنای زندگی» به صورت مستقیم توسط یکی از شخصیت ها ذکر می شود، ماهی ها در یک برش کوتاه ظاهر می شوند و اشتیاق خود برای شنیدن پاسخ را نمایش می دهند. در «انتهای فیلم» نیز هنگامی که مجری تلویزیون قصد جمع بندی دارد به صورت کوتاه پاسخ فیلم به چیستی معنای زندگی را می دهد و با بی خیالی از کنار آن عبور می کند.

یکی از مهمترین دلایل شهرت و محبوبیت گروه مونتی پایتون استفاده از انواع تکنیک های عجیب در اجرای طنز است. این تکنیک ها در کم کردن فاصله مخاطب با محتوای اثر تاثیر بسیاری دارند. 1) آنها به شکل حرفه ای و مکرر از شکستن دیوار چهارم استفاده می کنند و بدین شکل بیننده را درگیر داستان می کنند. به عنوان مثال فیلم «معنای زندگی» (The meaning of life) ابتدا و میانه و انتهایی دارد که توسط یکی از شخصیت های داستان بیان می شود و بیننده را مطلع می کند که فیلم بخش هایی جدا از هم و بی معنی نیستند. 2) فیلم در قالب هفت بخش داستان زندگی بشر از تولد تا مرگ را به تصویر می کشد. هر بخش ممکن است از یک یا چند خرده داستان بی ربط تشکیل شده باشد، اما همین دسته بندی به نوعی ذهن بیننده را منظم می کند. به عنوان مثال در بخش شش (سال های پاییزی) شاهد دو داستان هستیم: داستان مرد پرخور در رستوران و گارسونی که زندگی آرام خود در روستا را نشان می دهد، اما در بخش هفتم (مرگ) چهار داستان را می بینیم: مردی که از دسته زنان فرار می کند و به داخل گور می افتد، نقاشی برگ هایی که سقوط می کنند، مهمان هایی که به دلیل مسمومیت غذایی همراه فرشته مرگ می شوند و داستان انتهایی که مربوط به کریسمس در بهشت است. 3) استفاده از بازیگران ثابت یکی از تکنیک های همیشگی گروه مانتی پایتون است. این تکنیک بیشتر از اینکه هزینه ها را کاسته و امضای عوامل گروه مونتی پایتون باشد، به نوعی در ارتباط خرده داستان های بی ربط به یکدیگر موثر است. در واقع بسیار محتمل است که فیلمی با هفت اپیزود و بیش از 15 خرده داستان ذهن بیننده را از موضوع اصلی منحرف کند، اما ثابت بودن بازیگران با برقرار کردن آشنایی بصری ارتباط را ساده تر می کند. 4) استفاده از نقاشی های متحرک برای تصویر سازی ایده هایی که قابلیت نمایش واقعی ندارند و استفاده از بخش های موزیکال برای خروج از داستان و القای پیام از دیگر تکنیک هایی هستند که مونتی پایتون برای رسیدن به هدف استفاده می کنند.

طنز مونتی پایتون به راحتی قابلیت سوتفاهم و بدبرداشت کردن دارد. در فیلم «زندگی برایان» هنگامی که مونتی پایتون نقد تلخی به دینداران می کند، بسیاری از مسیحیان این فیلم را ملحدانه خواندند و آن را تحریم کردند. در واقع به راحتی می توان آن فیلم را در سطح یک نقد دینی قلمداد کرد، آن را به عنوان یک جسارت تلقی کرد و نسبت به محتوای آن آزرده خاطر شد. شاید راجر ابرت جزو اولین کسانی بود که طنز مونتی پایتون را در سطحی دیگر (بالاتر) به عنوان «سورئال» تعبیر کرد. ابرت در نقد فیلم «معنای زندگی»  (The meaning of life) توضیح می دهد که سکانس استفراغ های مکرر مرد پرخور به راحتی می تواند برای عده ای از بینندگان برخورنده و مشمئز کننده باشد. اما به هیچ عنوان اینطور نیست. او توضیح می دهد که این سکانس در سطح بالاتری از طنز سورئال قرار دارد و نباید در بند ظاهر آن گرفتار شد. ممکن است هر یک از بینندگان (منتقدان) بخشی از شوخی ها را مناسب و برخی را زننده تلقی کنند. به عنوان مثال در حالی که به نظر می رسد ابرت از شوخی مرد پرخور در رستوران بسیار لذت برده است، دیوید بکر آن را بسیار زننده می داند و معتقد است این شوخی «طعم تلخ عبور از خطوط قرمز» را دارد. خود ابرت اعتراف می کند که سطح شوخی ها و تنوع آنها اعم از شوخی با ادیان، زنان، اهدای عضو، مرگ، ارتش و لقاح به قدری بالا است که خود او گاهی احساس تلخی کرده است، اما در نهایت او خوشحال است که این شوخی ها حداقل تاجایی به درک بهتر او از زندگی کمک کرده اند. من نیز در برخی سکانس ها لذت بردم و در برخی احساس کردم مرزهای تحملم شکسته شده است، اما در انتها حس خوبی از یک داستان کامل را داشتم، گرچه در برخی موارد با آن مخالف بودم.

دیالوگ های ماندگار

  • The Cleaner: I just kept getting older, and it got more difficult to see. Till eventually, my eyes went and me arthritis got bad. So now, I'm cleaning up in here. But I can't be really sad, cause you see, I feel that life's a game. You sometimes win or lose, and though I may be down right now, at least I don't work for Jews!!!
  • Lady Presenter: Well, that's the end of the film. Now, here's the meaning of life… Well, it's nothing very special. Uh, try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations

جوایز

عنوان جایزه برنده کاندید
BAFTA (1984) بهترین ترانه
André Jacquemin, Dave Howman, Michael Palin, Terry Jones
جشنواره فیلم کن (1983) جایزه داوران
Terry Jones
نخل طلا
Terry Jones

نظرات

پوستر فیلم «معنای زندگی» مونتی پایتون The meaning of life (1983) Classifilm.com قابلیت پخش عمومی : بله
مشاهده پرونده مربوطه