کارگاه صدرنگ
The Departed 2006 قابلیت پخش عمومی : بله

The Departed 2006

کارگردان Martin Scorsese
نویسنده William Monahan
زمان 151
کشور آمریکا، هنگ کنگ
ژانر جنایی، درام، ‌هیجانی

10 / 8.5

امتیاز
imdb

10 / 8.5

امتیاز
ما

خلاصه فیلم

هنگامی که گروهی از جوانان از دانشکده افسری ایالت ماساچوست فارغ التحصیل می شوند، هر یک به کاری گماشته می شود. بیلی که خانواده ای خلافکار دارد، به عنوان جاسوس وارد دار و دسته خلافکاران فرانک کاستلو می شود. در سوی مقابل سالیوان که تحت نظارت فرانک بزرگ شده کاراگاه ویژه ایالتی شده و برای پدر خوانده اش جاسوسی می کند. رقابت بین بیلی و سالیوان در دو سوی طیف بر سر همه چیز است: عشق، کار و حیات. در نهایت گرچه بیلی جان خود را از دست می دهد، اما در مبارزه بر سر عشق و وظیفه پیروز می شود.

مشاهده بیشتر

لیست بازیگران

نام شخصیت
Leonardo DiCaprio Billy
Matt Damon Colin Sullivan
Jack Nicholson Frank Costello
Mark Wahlberg Dignam
Martin Sheen Queenan
Ray Winstone Mr. French
Vera Farmiga Madolyn
Anthony Anderson Trooper Brown
Alec Baldwin Ellerby
Kevin Corrigan Cousin Sean

گالری تصاویر و ویدئو


The Departed 2006
1
The Departed 2006
2
The Departed 2006
3
The Departed 2006
4
The Departed 2006
5
The Departed 2006
6
The Departed 2006
7
The Departed 2006
8
Dicaprio and Demon (2006) The Deaparted
Dicaprio Fear (2006) The Deaprted
Fall Down (2006) The Daparted
Music (2006) The Departed
Nicholson and Dicaprio (2006) The Departed
Nicholson Rat (2006) The Departed
Nicholson's Death (2006) The Departed
Rapid Death (2006) The Departed
The Last Scene (2006) The Departed
The Departed 2006
The Departed 2006
The Departed 2006
The Departed 2006
The Departed 2006
The Departed 2006
The Departed 2006
The Departed 2006
1/9
2/9
3/9
4/9
5/9
6/9
7/9
8/9
9/9

نقد فیلم مرحوم

فیلم «مرحوم» (The Departed) از جمله فیلم های تحسین شده کارگردان معروف هالیوود مارتین اسکورسیزی است. او در این فیلم مانند بیشتر کارهایش از وسواس بسیار بالایی در اعمال خواسته­ هایش استفاده کرده است علاوه بر اینکه خودش ادعا کرده این اولین فیلمش است که پلات دارد. حاصل کار، فیلم ظریفی است که نکات قابل توجه بسیار زیادی دارد. گرچه همین دقت باعث شده تا از بعضی ریزترین نکات غافل شده و گاف­ های بسیاری در فیلم ایجاد شود (کات­ های غیرمتوالی، شماره تلفن نابرابر و …). موسیقی زیبای فیلم اثر گیتار هوارد شور (Howard Shore) آهنگساز فیلم های ارباب حلقه ها و هابیت ها، هوانورد و هوگو است. شور تاکنون موفق به کسب دو اسکار و دو جایزه گلدن گلوب شده است. از جمله نکات جالب قطع ناگهانی موسیقی در سکانس­ های خاص فیلم است (در کلیپ). این اتفاقات ناگهانی در القای نقاط عطف داستانی نیز به کمک می ­آیند. به عنوان مثال کشته شدن سریع و ناگهانی بیلی بعد از باز شدن درب آسانسور با قطع ناگهان موسیقی همراه شده است. گویا بیینده باید در طول فیلم منتظر شوک باشد. وجود دو جاسوس هم در پلیس و هم در خلافکاران و ابهام بیننده در پیدا کردن شخصیت مثبت و منفی خود تعلیقی دیگر در فیلمنامه است. همچنین تصویر یک موش (نماد و معادل انگلیسی نفوذی) روی نرده خانه سالیوان روبروی عمارت بزرگ شهر نماد وجود خلل­ های زیاد و تو در تو در بنیان شهر می ­تواند باشد.

بازیگرانی که برای فیلم (The Departed) انتخاب شده اند یکی از دیگری بهتر و حرفه ای تر هستند. با بازی دیکاپریو شروع می ­کنیم: او همانند دیگر نقش­ های مشابه که در آنها مهارت دارد، فشار موجود روی روح خود را به خوبی به نمایش درآورد. فشارهای روحی او به عنوان پلیسی که جنایات را می ­بیند و همکاری می ­کند به خوبی در چهره و دیالوگ­ های او (خصوصا وقتی که روبروی روانشناس است) به نمایش درآمده است. از سوی دیگر بازی زیبای دمون به عنوان جوانی با خیال آسوده که در انتهای فیلم تحت فشار، مجبور به کشتن پدر خوانده اش می ­شود و همچنین والبرگ به عنوان مرد بددهانی که دلی پاک دارد (گرچه او بسیار فحش می ­دهد اما پلیس خوبی است و در انتها انتقام بیلی را از سالیوان می ­گیرد)، به خوبی به تصویر کشیده شده است. نقطه عطف بازیگری این فیلم مرد باتجربه هالیوود یعنی جک نیکلسون است. او همچون شاهکارهای دیگری چون درخشش و دیوانه از قفس پرید، احساسات غلیظ مردی افسار گسیخته را به زیبایی تصویر می ­کند. نقاطی که او ناراحت است و یا از سر قدرت سخن می ­گوید کاملا طبیعی است و ترس و ضعف را به بیننده تلقین می ­کند.

یکی از نقاط قوت فیلم مرحوم (The Departed) فیلمنامه قدرتمند و پرتعلیق آن است که ضرب آهنگ فیلم تاحدودی زیادی مدیون آن است. شخصیت پردازی موازی بیلی و سالیوان به عنوان رقبای همیشگی تا انتهای فیلم وجود دارد و نبرد حق با ظاهر باطل و باطل با ظاهر حق به شکلی کامل به نمایش در آمده است. با این وجود سوالات بی جوابی بیننده را به فکر فرو می ­برد. مثلا معلوم نیست چرا همسایه­ های سالیوان در سکانس انتهایی فیلم از او بیزارند و یا چرا والبرگ او را مخفیانه به قتل می ­رساند، حال آنکه اگر پاکت اسناد باز می ­شد خیانت سالیوان مسلم بود. در ضمن مشخص نشد بچه ای که به دنیا خواهد آمد، فرزند سالیوان است یا بیلی! و این سوال مهمی است؛ چرا که اگر فرزند بیلی بود، او در رقابت بین اسپرم ها نیز از سالیوان پیشی گرفته بود. مشخص نیست بیلی از کجا متوجه تعقیب کنندگان رپیس پلیس شد. چرا خلافکاران رپیس پلیس را بدون دستور و چنان وحشیانه به قتل رساندند.

نقاط قوت:

  • فیلمنامه قوی (تعلیق تا انتهای فیلم ادامه دارد)
  • بازی خوب دیکاپریو، دمون، نیکلسون و والبرگ (معاون رپیس)
  • کارگردانی بسیار خوب (نوع روایت، زوایای فیلمبرداری و ویرایش، تدوین موسیقی)

نقاط ضعف:

  • اشکالات ریز بسیار زیاد (گاف)
  • نقاط مبهم (بی منطق) در فیلمنامه

دیالوگ های ماندگار

  • Costello: When I was your age they would say we can become cops, or criminals. Today, what I'm saying to you is this: when you're facing a loaded gun, what's the difference.
  • Costello: I don't want to be a product of my environment. I want my environment to be a product of me.
  • Ellerby: Go fuck yourself. Dignam: I'm tired from fucking your wife. Ellerby: How is your mother? Dignam: Good, she's tired from fucking my father.
  • A man makes his own way. No one gives it to you. You have to take it.

جوایز

عنوان جایزه برنده کاندید
اسکار (2007) بهترین فیلم
Graham King
بهترین کارگردانی
Martin Scorsese
بهترین فیلمنامه اقتباسی
William Monahan
بهترین تدوین فیلم
Thelma Schoonmaker
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
Mark Wahlberg
گلدن گلوب (2007) بهترین کارگردانی
Martin Scorsese
بهترین فیلم
بهترین بازیگر نقش اول مرد
Leonardo DiCaprio
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
Jack Nicholson
Mark Wahlberg
بهترین فیلمنامه اقتباسی
William Monahan
BAFTA (2007) بهترین فیلم
Brad Pitt
Brad Grey
Graham King
بهترین فیلمنامه اقتباسی
William Monahan
بهترین بازیگر نقش اول مرد
Leonardo DiCaprio
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
Jack Nicholson
بهترین کارگردانی
Martin Scorsese
جوایز دیگر بیش از 90 جایزه بیش از 120 کاندید

نظرات

The Departed 2006 قابلیت پخش عمومی : بله
مشاهده پرونده مربوطه