کارگاه صدرنگ
Patriot Games 1992 قابلیت پخش عمومی : بله

Patriot Games 1992

کارگردان Phillip Noyce
نویسنده Tom Clancy (novel), Peter Iliff (screenplay)
زمان 117
کشور آمریکا
ژانر اکشن، هیجانی

10 / 6.9

امتیاز
imdb

10 / 6.4

امتیاز
ما

خلاصه فیلم

جک نیروی سابق سازمان سیا برای یک سفر علمی همراه خانواده به انگلستان می رود. در انگلستان چند تن از نیروهای IRA از جمله شان و برادر کوچکش درصدد ترور یکی از شخصیت های انگلیسی هستند. جک وارد صحنه می شود و مانع آنها می شود. در این مداخله برادر شان کشته می شود و شان تصمیم می گیرد به هر نحوی انتقامش را بگیرد. شان به کمک دوستانش از دست قانون فرار می کند و جک را تا آمریکا تعقیب می کند. در حالی که گروه IRA در پی انجام عملیاتی تروریستی در آمریکا هستند، شان تنها به انتقام شخصی اش می اندیشد. او در ابتدا قصد جان خانواده جک را می کند که این عملیات ناموفق می ماند. در نهایت او که اهداف گروه و انتقام شخصی اش را در تضاد می بیند، دوستانش را کشته و به دنبال انتقام می رود. جک او را می کشد و به آرامش باز می گردد.

مشاهده بیشتر

لیست بازیگران

نام شخصیت
Harrison Ford Jack Ryan
Anne Archer Cathy Ryan
Patrick Bergin Kevin O'Donnell
Sean Bean Sean Miller
Thora Birch Sally Ryan
James Fox Lord Holmes
Samuel L. Jackson Robby
Polly Walker Annette
J.E. Freeman Marty Cantor
James Earl Jones Admiral Greer

گالری تصاویر و ویدئو


Patriot Games 1992
1
Patriot Games 1992
2
Patriot Games 1992
3
Patriot Games 1992
4
Patriot Games 1992
5
Patriot Games 1992
6
Patriot Games 1992
7
Patriot Games 1992
8
Credits (1992) Patriot Games
Ford's Great Acting (1992) Patriot Games
Camera Angel (1992) Patriot Games
Last Action (1992) Patriot Games
Camera Start Point, Kid (1992) Patriot Games(1)
Turning Point and Eye Acting (1992) Patriot Games
Patriot Games 1992
Patriot Games 1992
Patriot Games 1992
Patriot Games 1992
Patriot Games 1992
Patriot Games 1992
Patriot Games 1992
Patriot Games 1992
1/6
2/6
3/6
4/6
5/6
6/6

نقد فیلم بازی­ های میهن پرستانه

فیلم «بازی­ های میهن پرستانه» (Patriot Games) برگرفته از داستانی با همین نام نوشته تام کلنسی است. به همین خاطر فیلم تا حد زیادی به ماجرای کتاب وفادار مانده است. موسیقی زیبای فیلم در بسیاری از زمان های فیلم بیننده را درگیر کرده و احساسات مناسب را به او تلقین می ­کند. یکی از نقاط قوت فیلم تیتراژ اولیه فیلم است که اولا با بهره برداری از یک موسیقی محلی بسیار زیبا و سپس با استفاده از دوربینی با زاویه چشم پرنده مجموعه درخت های انبوهی را نشان می ­دهد که در نهایت به دریای بیکران منتهی می ­شود. با این وجود این فیلم بیش از آنکه یک درام باشد، یک اکشن فعال و هیجانی است. اکشن انتهایی فیلم با دو قایق سرعتی و در ساعت بی نور شب برگزار می ­شود که نورپردازی و فیلمبرداری را (آن هم با وجود جلوه های ویژه محدود) با مشکل روبرو می ­کند. اما این بخش از فیلم با دیگر بخش ها نامانوس است و به شکلی هیجانی و سراسیمه داستان را به اتمام می ­رساند. در کل هیجان و صحنه های اکشن فیلم (مانند تصادف خانواده جک در اتوبان) از لحاظ تکنیکی با کیفیت بالایی ساخته شده است، اما این تکنیک در خدمت داستان نیست. در واقع اکشن طولانی انتهای فیلم (Patriot Games) تا حدودی کسل کننده است. با وجود اینکه کارگردانی فیلم اعم از زاویه های دوربین، نورپردازی و دیگر نکات فرمی فیلمسازی تا حد قابل قبولی رعایت شده است، اما حاصل کار فیلمی گیشه پسند با بازیگران سرشناس و صحنه های اکشن است که بیننده در انتها با چالشی جدی روبرو نمی  شود. شوخی جالب نویسنده در انتهای فیلم که جنسیت نوزاد جدید خانواده را مخفی می ­کند نیز چندان تاثیرگذار نیست و بیننده با این نکته جالب که احتمالا به معنای بازگشت زندگی به این خانواده است، چندان راضی از روی صندلی تماشا برنمی ­خیزد.

بازیگران این فیلم (Patriot Games) از جمله بازیگران خوب و با استعدادی هستند که نه تنها در این فیلم از عهده وظایف خود برآمدند بلکه در سال های بعد نیز به خوبی درخشیدند. هریسون فورد نقطه ثقل این بازیگران است که بسیار آرام و خونسرد از عهده بازی پدر و پلیس خوب برمی ­آید. اما نکته جالب توجه بازی شان بین است که این کار جزو اولین کارهای جدی او به حساب می ­آید. او در ادامه با بازی در فیلم ارباب حلقه ها هنر خود را نمایش می ­دهد. چهره و بازی شان مبارزه گر و خشن است. این ویژگی هم در این فیلم و هم در فیلم های بعدی او قابل مشاهده است. بازی کودک فیلم ثورا بیرچ نیز قابل تحسین و دیدنی است. بازی او مصنوعی نیست و در عین حال معصومیت کودکانه در بازی و چهره او قابل تشخیص است. بازی هوگ فریز (همکار شرلوک هولمز) نیز در این فیلم از جمله نکات جالب توجه بازیگری است.

تام کلنزی نویسنده داستان اصلی این فیلم (Patriot Games) تخصص قابل توجهی در آخرین دستاوردهای جنگی و تسلیحاتی دارد. او در این فیلم اشاره هایی به تصاویر ماهواره ای از صحرایی در آفریقا و قابلیت زوم روی آنها می ­کند. این فناوری در سال 1992 از جمله جدیدترین و به روزترین ها بود. اما داستان این فیلم مشکلات بسیاری دارد که در زبر به چندی از آنها اشاره می ­کنیم. اول اینکه داستان کاملا کلیشه ای با انتهایی قابل انتظار است. داستان مرد خوبی که مخل کار آدم های بد می ­شود و سپس از جان و خانواده برای آن مایه می ­گذارد و پیروز می ­شود. در این نبرد پایان بندی به قدری خوب است که قهرمان داستان کمترین صدمه را دیده و تنها خاطره بد ماجرا (که شاید چندان هم بد نباشد) باقی می ماند. از سوی دیگر ضدقهرمان داستان شدیدا منفی است و به شکلی دیوانه وار و غیرمنطقی قهرمان را از انگلیس تا آمریکا تعقیب می ­کند. او بسیار ماهر است ولی کاملا غرق انتقام جویی شده است و در نهایت مغلوب قهرمان می ­شود. همه اینها ویژگی های یک داستان کلیشه ای انتقام جویی در شکل افراطی آن است. دوم آنکه برخی از بخش های داستان اساسا هیچ نقشی در فیلم ندارند و تنها در خدمت کلیشه هستند. بازگشت جک به سازمان سیا هیچ نقش داستانی نداشت، چرا که شان در عملیاتی پیش دستانه کشته می ­شود. داستان بازگشت جک به سیا و تحقیقات و کنجکاوی های او تنها هیجان پلیسی فیلم را اضافه می ­کنند و در نهایت از لحاظ داستانی قابل حذف هستند.

نقاط قوت:

 • بازیگری

نقاط ضعف:

 • فیلمنامه ضعیف
 • داستان کلیشه ای

دیالوگ های ماندگار

 • Admiral Greer: Excuse me, Jack, tell me one thing in life that is absolutely for certain.
  Jack: My daughter's love.
 • Jack: Had enough to eat? Some toast?
  Sally: Pancakes.
  Jack: No time for pancakes. Want toast?
  Sally: Toast.

جوایز

عنوان جایزه برنده کاندید
Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA (2004) بهترین مجموعه DVD
ASCAP Film and Television Music Awards (1993) پرفروش ترین فیلم
James Horner
جایزه بهترین بازیگر جوان بهترین بازیگر زن زیر ده سال
Thora Birch

نظرات

Patriot Games 1992 قابلیت پخش عمومی : بله
مشاهده پرونده مربوطه