کارگاه صدرنگ
Julie & Julia قابلیت پخش عمومی : بله

Julie & Julia 2009

کارگردان Nora Ephron
نویسنده Nora Ephron (screenplay), Julie Powell (book)
زمان 118
کشور آمریکا
ژانر زندگینامه، درام

10 / 7.0

امتیاز
imdb

10 / 7.2

امتیاز
ما

خلاصه فیلم

جولی زن جوانی است که تصمیم می گیرد طی یک سال تمام دستور غذاهای کتاب جولیا چایلد را اجرا کند و در وبلاگش منتشر کند. در این مسیر زندگی جولی تحت تاثیر زندگی جولیا قرار می گیرد. داستان جولیا چایلد از آغاز سفر او و همسرش به فرانسه و آموزش آشپزی او آغاز می شود. جولیا زن شاداب و بااستعدادی است که توانایی خود در آشپزی را شکوفا می کند و مجموعه دستور غذاهای خود را به عنوان یک کتاب منتشر می کند. در ادامه او به آمریکا باز می گردد و با اجرا در تلویزیون به یک شخصیت محبوب تبدیل می شود. داستان زندگی جولی و جولیا به صورت گره خورده با یکدیگر بیان می شود. در انتها وبلاگ جولی با موفقیت صد روز را پشت سر می گذارد و مورد استقبال مردم و مطبوعات قرار می گیرد.

مشاهده بیشتر

لیست بازیگران

نام شخصیت
Meryl Streep Julia Child
Amy Adams Julie Powell
Stanley Tucci Paul Child
Chris Messina Eric Powell
Linda Emond Simone Beck
Helen Carey Louisette Bertholle
Mary Lynn Rajskub Sarah
Jane Lynch Dorothy McWilliams
Joan Juliet Buck Madame Brassart
Jillian Bach Annabelle

گالری تصاویر و ویدئو


Julie & Julia 2009
1
Julie & Julia 2009
2
Julie & Julia 2009
3
Julie & Julia 2009
4
Julie & Julia 2009
5
Julie & Julia 2009
6
Julie & Julia 2009
7
Funny Love Message (2009) Julie & Julia
Julia Learns Cooking (2009) Julie & Julia
Lobster (2009) Julie & Julia
Streep acts on TV (2009) Julie & Julia
Final Scene (2009) Julie & Julia
Julie & Julia 2009
Julie & Julia 2009
Julie & Julia 2009
Julie & Julia 2009
Julie & Julia 2009
Julie & Julia 2009
Julie & Julia 2009
1/5
2/5
3/5
4/5
5/5

نقد فیلم جولی و جولیا

خانم نورا افرون کارگردان و نویسنده فیلم جولی و جولیا (Julie & Julia) رویکردی زنانه به ساخت فیلم دارد. در آثار او غالبا زنان پر تلاش و موفق هستند و شخصیت تاثیرگذار داستان به حساب می آیند. او پیش از این فیلم های «این زندگی من است» (This is my life) و «سیلک وود» (Silkwood) را با همین رویکرد به رشته تحریر در آورده بود. فیلم جولی و جولیا داستانی موازی دارد که با اقتباس از کتاب جولی پاول ساخته شده است. در یک سوی داستان مریل استریپ در نقش جولیا چایلد آشپز معروف دهه چهل آمریکا و در سوی دیگر ایمی آدامز در نقش زنی سی ساله که قصد دارد نتیجه آشپزی خود از روی کتاب جولیا را در یک وبلاگ منتشر کند. این دو داستان در بسیاری نقاط با یکدیگر تداخل معنایی دارند، به این معنا که فراز و نشیب های زندگی جولی و همسرش مشابهت های بسیاری با زندگی جولیا دارد. همان طور که جولی در فیلم می گوید: او با جولیا زندگی می کند. این دو خرده داستان در انتها با دو سرنخ به یکدیگر گره می خورند. اولین سرنخ تماس کوتاه تلفنی از فردی ناشناس است که مدعی است جولیا وبلاگ جولی را «غیرجدی» خوانده است. این سرنخ به خودی خود کافی نیست و جولی مستحق ارتباطی نزدیک تر است. این اتفاق در انتهای فیلم زمانی می افتد که جولی به موزه وسایل آشپزخانه جولیا می رود و با تصویر او سخن می گوید. شاید اگر افرون با یک ارتباط نزدیک و واقعی بین جولی و جولیا این تداخل را دراماتیک تر می کرد، با فیلم بهتری روبرو بودیم. ساختار فیلم متشکل از دو داستان موازی است. اما شکل موازی فیلم چندان مورد پسند منتقدان واقع نشده است. جیمز براردینلی معتقد است نه تنها داستان جولیا هیجان سینمایی کافی را ندارد و بار داستان به دوش داستان جولی می افتد، بلکه پرش ها بین این دو داستان تمرکز بیننده را بر هم می زند. نکته اول صحیح است و احتمالا افرون نیز این مساله را می پذیرد، اما ما معتقدیم نکته دوم را نمی توان به عنوان یک نقد جدی تلقی کرد. پرش بین این دو داستان در برخی صحنه ها گمراه کننده است، اما همین مساله نشانه در هم آمیختگی زندگی جولی و جولیا است. به عنوان مثال در دقیقه 88 هنگامی که از روی تخت جولیا به تخت جولی منتقل می شویم، نوعی در هم آمیختگی عمیق بین روحیات و حالات این دو شخصیت به وجود می آید.

مهمتر از هر چیز دیگر، فیلم جولی و جولیا (Julie & Julia) عرصه هنرنمایی مریل استریپ است. او در نقش جولیا چایلد زن بلند قدی بازی می کند که با همت بالا و حمایت همسرش در حرفه آشپزی موفق می شود. مریل استریپ شخصیت جولیا را بسیار پرانرژی و با اندکی طنز بازی می کند. قد بلند او که به شکل ساده (و احتمالا ناشیانه ای) توسط کفش های پاشنه بلند طراحی شده است، به طنز شخصیت او می افزاید. انرژی بالای او بیشتر از طرز بیان مریل استریپ و حرکت های سریع او نمایان می شود. علاوه بر این مریل استریپ در حدود شصت سالگی فن بیان خود را به کمال رسانده و لهجه های مختلف را به خوبی ادا می کند. او پیش از این نیز لهجه های مختلف انگلیسی را با موفقیت به نمایش در آورده بود. در اینجا نیز طرز بیان جولیا چایلد به خوبی توسط استریپ اجرا می شود. او برای بازی در این فیلم موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره گلدن گلوب شد. بازیگر همتای استریپ، ایمی آدامز است که دو سال متوالی موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره گلدن گلوب شده است[1]. او نیز همانند استریپ پرانرژی و فعال بازی می کند. با این تفاوت که انرژی آدامز شور جوانی دارد و حالت عاقلانه تری به خود می گیرد. در واقع استریپ شخصیت جولیا را با کمی جنون در می آمیزد که این مساله در حرکت های سر و دستان جولیا نمایان می شود.

فیلمنامه جولی و جولیا (Julie & Julia) اقتباسی از داستان جولی پاول است. همان طور که پیش از این گفتیم ساختار فیلم از دو خرده داستان موازی تشکیل شده است. این داستان از هر دو سو بسیار پویا است، با این تفاوت که داستان جولیا به دلیل نداشتن هدفی واقعی هیجان دراماتیک خود را از دست داده است. در واقع ما به صورت تلویحی می دانیم که جولیا موفق خواهد شد، اما سرانجام جولی مشخص نیست. یکی از ویژگی های فیلمنامه، شخصیت پردازی همسران جولی و جولیا است که به شکل اغراق آمیزی مثبت است. به ویژه همسر جولیا سیاستمدار آرام و مهربانی است که از هیچ حمایتی دریغ نمی کند و کمتر عصبانی و خسته می شود. او تحت فشارهای سنگین کاری است ولی هرگز دست از حمایت همسرش بر نمی دارد. ما کمتر عصبانیت یا تشویش او را می بینیم. این در حالی است که همسر جولی هم بیش از حد مثبت و فداکار است، اما در یک نقطه از کوره در می رود و با همسرش قهر می کند. توجیهی که برای این تفاوت می توان ارائه داد آن است که داستان جولی روی سطح و به شکل اول شخص بیان می شود، اما داستان جولیا به صورت سوم شخص و از دید جولی بیان می شود. شاید بتوان این گونه تصور کرد که داستان زندگی جولیا از دید جولی بیان شده است و لذا قهرمان پروری در نگاه او وجود دارد. گرچه این توجیه قابل قبول است، اما این ویژگی قدرت فیلم در ارتباط عمیق با بیننده را تضعیف می کند. راجر ابرت نیز معتقد است شخصیت همسران جولی و جولیا «کسل کننده» است. همچنین شخصیت دوستان جولی و تقابل موفقیت آنها با زندگی کسل کننده وی بسیار اغراق آمیز است. فیلم جولی و جولیا (Julie & Julia) فرصت از دست رفته ای است که می توانست اثر فاخری در سینما ایجاد کند. به عنوان مثال پخت مرغابی سوژه مناسبی بود برای ایجاد یک هدف نهایی در جولی و ایجاد حس غرور پس از پخت آن. اما فیلمنامه از این فرصت طلایی به سرعت عبور می کند. در نهایت باید گفت با وجود مشکلات ساختاری در نگارش فیلمنامه، داستان ساده و دلنشین فیلم بیننده را جذب می کند.

نقاط قوت:

  • بازیگری

نقاط ضعف:

  • کارگردانی
  • فیلمنامه

[1] او برای فیلم های American Hustle و Big Eyes به ترتیب در سال های 2014 و 2015 جایزه گلدن گلوب را کسب کرده است.

دیالوگ های ماندگار

  • Julie: You're not a writer unless someone publishes you.
  • Paul: Home is wherever we are.
  • Paul: You are the butter to my bread, the breath to my life. To my husband. I love you, babe.
  • Julia: I'm Julia Child. Bon appetit!

جوایز

عنوان جایزه برنده کاندید
اسکار (2010) بهترین بازیگر نقش اول زن
Meryl Streep
گلدن گلوب (2010) بهترین بازیگر نقش اول زن
Meryl Streep
بهترین فیلم (موزیکال یا کمدی)
BAFTA (2010) بهترین بازیگر نقش اول زن
Meryl Streep
جوایز دیگر 23 جایزه 43 نامزدی

نظرات

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

Julie & Julia قابلیت پخش عمومی : بله
مشاهده پرونده مربوطه