کارگاه صدرنگ
A Fantastic Woman (2017) Poster Classifilm.com قابلیت پخش عمومی : خیر

A Fantastic Woman 2017

کارگردان Sebastián Lelio
نویسنده Sebastián Lelio, Gonzalo Maza
زمان 104
کشور شیلی، آلمان
ژانر درام

10 / 7.2

امتیاز
imdb

10 / 6.0

امتیاز
ما

خلاصه فیلم

مارینا خواننده سوپرانو و دوست پسرش اورلاندو زندگی خوب و شادابی دارند، اما در ابتدای فیلم اورلاندو که از لحاظ سنی بسیار پیرتر از مارینا است دچار حمله قلبی شده و در بیمارستان می میرد. با مرگ اورلاندو متوجه می شویم که مارینا پسری دو جنسه (ترنس) بوده که با تغییر جنسیت به تازگی زندگی مشترک خود را با اورلاندو آغاز کرده است. خانواده اورلاندو شامل همسر سابق، برادر و پسرانش با حضور مارینا در مراسم ختم و تدفین مشکل دارند و مارینا را مورد آزار و اذیت قرار می دهند. از سوی دیگر بیمارستان و پلیس نیز به رفتار مارینا و ارتباط او با اورلاندو مشکوک هستند و مشکلاتی را برای او ایجاد می کنند. مارینا باید با همه این مشکلات خانوادگی و اجتماعی کنار بیاید و غم از دست دادن اورلاندو را نیز تحمل کند.

مشاهده بیشتر

لیست بازیگران

نام شخصیت
Daniela Vega Marina Vidal
Francisco Reyes Orlando
Luis Gnecco Gabo
Aline Küppenheim Sonia
Nicolás Saavedra Bruno
Sergio Hernández Profesor de Canto
Amparo Noguera Adriana
Néstor Cantillana Gastón
Antonia Zegers Alessandra
Alejandro Goic Médico

گالری تصاویر و ویدئو


A Fantastic Woman 2017
2
A Fantastic Woman 2017
1
A Fantastic Woman 2017
3
A Fantastic Woman 2017
4
A Fantastic Woman 2017
5
A Fantastic Woman 2017
6
A Fantastic Woman 2017
7
Lonliness and Anger (2018) A Fantastic Woman
Mirror (2017) A Fantastic Woman
Forgetting and Busy Mind (2017) A Fantastic Woman
Finally she gets Angry (2017) A Fantastic Woman
Song Against Wind (2017) A Fantastic Woman
A Fantastic Woman 2017
A Fantastic Woman 2017
A Fantastic Woman 2017
A Fantastic Woman 2017
A Fantastic Woman 2017
A Fantastic Woman 2017
A Fantastic Woman 2017
1/5
2/5
3/5
4/5
5/5

نقد فیلم یک زن فوق العاده

فیلم «یک زن فوق العاده» (A fantastic Woman) اولین فیلم از کشور شیلی است که موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی شده است. اهمیت این فیلم پیش از هر چیز اشاره به مشکلات اقلیت های جنسی و خصوصا ترنس ها است. سباستین للیو کارگردان این فیلم که پیش از این در فیلم «گلوریا» فشارهای اجتماعی بر روی افراد سالمند را به تصویر کشیده بود (و موفقیت های بسیاری کسب کرده بود)، این بار فشار اجتماعی و خانوادگی بر روی فردی دو جنسه به نام مارینا را به تصویر می کشد. للیو به جزئیات فرمی فیلم دقت بسیاری می کند. به عنوان مثال استفاده از نورهای رنگی بسیار زیاد در شهر و محیط های بسته نه تنها زیبایی بصری فیلم را بالا می برد بلکه نشانگر تنوع موجودیت افراد در جامعه است. از سوی دیگر در بیشتر سکانس های شهری مارینا به نحوی تصویربرداری شده که تنهایی او در میان جمع به چشم می آید. در برخی موارد او در شهر تنها است، گاهی قاب روی او بسته است به نحوی که دیگران دیده نمی شوند و برخی اوقات حرکت همزمان دوربین با مارینا سبب کم اهمیت شدن دیگر سوژه های موجود در قاب می شود. شِیلا اُمَلی نویسنده سایت راجر ابرت معتقد است این موارد نشانه تنهایی او در جامعه است به نحوی که گویا او هدفی متحرک است. با وجود اینکه موضوع فیلم «یک زن فوق العاده» حساس و چالش آمیز است و با وجود ظرافت ها و دقت هایی که للیو در فیلم «یک زن فوق العاده» (A fantastic Woman) به کار برده، اما همچنان شاهد یک فیلم اصیل و خودکفا نیستیم. در برخی موارد به نظر می رسد کارگردان از مولفه های تکراری و هجوآمیز برای زیبا شدن فیلم استفاده کرده است. به عنوان مثال سکانس کارواش که به نوعی نشانگر شست و شوی روحی مارینا است، یا سکانسی که مارینا خود را در آینه بزرگ کارگران حمل و نقل می بیند، بسیار تکراری و غیراصیل هستند. علاوه بر این به نظر می رسد گاهی تمرکز بیش از حد للیو بر روی زیبایی های استعاری، بیننده را از درام اصلی دور می کند. در واقع سکانس هایی همچون کارواش، آینه کارگران و راه رفتن در مقابل باد شدید هیچ کارکرد داستانی ندارند. این امر نه تنها فیلم «یک زن فوق العاده» (A fantastic Woman) را کند می کند بلکه روال خطی روایت را از بین می برد.

شاید بتوان گفت موفق ترین بخش فیلم «یک زن فوق العاده» (A Fantastic Woman) بازی دنیلا وِگا در نقش مارینا است. وگا که خود از جمله اقلیت های جنسی است نه تنها از لحاظ ظاهری گزینه مناسبی برای ایفای نقش در این فیلم است بلکه احساساتی که او در طول فیلم به نمایش می گذارد احتمالا بارها توسط شخص وگا تجربه شده است. نگاه سنگین اطرافیان و تلاش مدام او برای تحمل این عکس العمل ها به خوبی توسط او بازی شده است. مارینا در فیلم شخصیتی آرام و درون گرا دارد، به نحوی که حتی در پاسخ دادن به پلیس یا خانواده خودش نیز کم حرف است. وگا در این بخش موفق عمل می کند. احساسات او بسیار عمیق و آرام هستند. به عنوان مثال در سکانسی که او با جسد اورلاندو پیش از سوخته شدن خداحافظی می کند، شاهد گریه ای آرام ولی تاثیرگذار هستیم که نشانگر عمق بازی وگا است. اما در سوی دیگرِ این شخصیت نوعی مردانگی و خشونت وجود دارد که گاهی با مشت زدن بروز داده می شود. همه خشونت مارینا در این سکانس های کوتاه خلاصه می شود و ما آماده صحنه طوفانی فیلم در انتها می شویم که او برای گرفتن حق خود باید حرکتی کند. اما اوج خشم مارینا بالا رفتن از ماشین خانواده اورلاندو است که متاسفانه چندان با صلابت یا خشمگین نیست. در واقع وگا در مواقع نیاز هم آرام و متین بازی می کند (حتی چهره او نیز در بیشتر موارد یکسان و سرد است) و این رفتار تاحدی بیننده را نسبت به کارگردان و بازیگر ناامید می کند. اما این مساله به هیچ عنوان ارزش های وگا در ایفای نقش مارینا را از بین نمی برد.

همانطور که پیشتر گفتیم داستان فیلم «یک زن فوق العاده» (A Fantastic Woman) بسیار چالشی و نسبتا جدید است. جامعه جهانی کمتر از بیست سال است که به صورت جدی با مساله حقوق اقلیت های جنسی روبرو شده و به تازگی مرزهای سنتی و مذهبی تاحدود زیادی درنوردیده شده است. به غیر از کشور آمریکا و برخی از کشورهای غربی اروپا، این مساله در نقاط دیگر جهان همچنان غریب و نامانوس شناخته می شود. در این فیلم شاهد رویکرد منفی و گاهی تهاجمی جامعه شیلی نسبت به یک ترنس هستیم. سباستین للیو و همکار او گنزالو مازا در نگارش فیلمنامه موضعی همدلانه نسبت به مارینا اتخاذ کرده اند و روحیه او را بسیار قوی ترسیم کرده اند. اما مشکل اصلی داستان فیلم «یک زن فوق العاده» (A fantastic Woman) نداشتن یک گره داستانی گیرا است. به بیان دیگر فیلم در هیچ کجا به نقطه اوج خود نمی رسد. مرگ اورلاندو در ابتدای فیلم یک شوک بزرگ است، اما مساله ای طرح نمی شود و پاسخی به آن ارائه نمی شود. مشکلات مارینا در برخورد با جامعه ای که حقوق انسانی را از او دریغ می کنند مشکلی نیست که در طول فیلم اختلاف پتانسیل و سپس حرکت ایجاد کند. بلکه ما با شرایط نسبتا ثابتی روبرو هستیم که پویایی یک داستان را ندارد. به همین خاطر است که برخی از منتقدان سینما همچون سونیا سرکا صراحتا فیلم را کسالت آور می دانند و اعتراف می کنند که در طول فیلم منتظر تمام شدن آن بوده اند. در نهایت ما با نظر متیو پارکینسون موافق هستیم که «شما فیلمی با یک داستان نجیب (گرچه نسبتا ابتدایی)، به همراه تعداد زیادی ظرایف فرمی عمیق و بازیگری برجسته دنیلا وگا روبرو هستید.»

نقاط قوت:

  • موضوع خاص
  • نورپردازی

نقاط ضعف:

  • کندی فیلم
  • فیلمنامه

دیالوگ های ماندگار

  • Sonia: When I look at you, I don't know what I'm seeing. A chimera, that's what I'm seeing.
  • Marina: What doesn't kill you makes you stronger.
  • Professor de Canto: Saint Francis doesn't say: "Give me love, give me peace... give me light, give me this, give me that." Saint Francis says: "Make me an instrument of your love. Make me a channel of your peace."

جوایز

عنوان جایزه برنده کاندید
اسکار (2018) بهترین فیلم زبان خارجی
گلدن گلوب (2018) بهترین فیلم زبان خارجی
جشنواره بین المللی فیلم برلین (2017) جایزه ویژه داوران Ecumenical به همراه اشاره خاص
Sebastián Lelio
خرس نقره ای بهترین فیلمنامه
Sebastián Lelio, Gonzalo Maza
جایزه خرس تدی برای بهترین فیلم
Sebastián Lelio
خرس طلایی بهترین فیلم
Sebastián Lelio
جوایز دیگر 24 جایزه 32 نامزدی

نظرات

A Fantastic Woman (2017) Poster Classifilm.com قابلیت پخش عمومی : خیر
مشاهده پرونده مربوطه