کارگاه صدرنگ
Team America: World Police قابلیت پخش عمومی : خیر

Team America: World Police 2004

کارگردان Trey Parker
نویسنده Trey Parker, Matt Stone, Pam Brady
زمان 98
کشور آمریکا، آلمان
ژانر اکشن، کمدی

10 / 7.2

امتیاز
imdb

10 / 5.5

امتیاز
ما

خلاصه فیلم

تیم آمریکا نام گروهی مسلح و مدرن است که برای نابودی نقشه های تروریست ها به تمام جهان سفر می کند و آنها را شکست می دهد. این تیم به تازگی متوجه شده است که نقشه بزرگی توسط تروریست ها در حال طراحی است. آنها برای ادامه فعالیت خود به یک بازیگر ماهر نیاز دارند، تا در عملیات ها در نقش تروریست وارد گروه های تروریستی شود. آنها برای این کار گری بازیگر مشهور برادوی را انتخاب می کنند. گری در کار خود بسیار ماهر است. اما نقشه بزرگ تروریست ها توسط رهبر کره شمالی کیم جونگ ایل هماهنگ و پشتیبانی می شود. او با متحد کردن سلبریتی های آمریکایی، رهبران جهان را در محلی جمع کرده است تا در اقدامی نهایی تمام جهان را نابود کند. اما گری به همراه تیم آمریکا وارد ماجرا می شوند، و جلوی اقدامات شوم کیم را می گیرند. در این بین گری نیز عاشق یکی از اعضای تیم آمریکا شده و به وصال می رسند.

مشاهده بیشتر

لیست بازیگران

نام شخصیت
Trey Parker Gary Johnston / Joe / Kim Jong Il / Hans Blix / Carson / Matt Damon / Drunk in Bar / Tim Robbins / Sean Penn / Michael Moore / Helen Hunt / Susan Sarandon / Others (voice)
Matt Stone Chris / George Clooney / Danny Glover / Ethan Hawke / Additional Voices (voice)
Kristen Miller Lisa (voice)

گالری تصاویر و ویدئو


Team America: World Police 2004
1
Team America: World Police 2004
2
Team America: World Police 2004
3
Team America: World Police 2004
4
Team America: World Police 2004
5
Team America: World Police 2004
6
Team America: World Police 2004
7
Team America: World Police 2004
8
Dolls in Reality (2004) Team America World Police
Bad Face Change (2004) Team America World Police
Bad Guy Escapes as a Beatle (2004) Team America World Police
Kim Jong Il Song (2004) Team America World Police
Actors (2004) Team America World Police
Demolishing Paris (2004) Team America World Police
Team America: World Police 2004
Team America: World Police 2004
Team America: World Police 2004
Team America: World Police 2004
Team America: World Police 2004
Team America: World Police 2004
Team America: World Police 2004
Team America: World Police 2004
1/6
2/6
3/6
4/6
5/6
6/6

نقد فیلم تیم آمریکا: پلیس جهانی

فیلم «تیم آمریکا: پلیس جهانی» (Team America: World Police) طنز ساختارشکنی است که به صورت علنی و بدون رواداری همه چیز و همه کس را به نقد می گیرد. آنچه بیش از هر چیز در این فیلم جلوه گری می کند, تکنیک خاص ساخت است. این فیلم با استفاده از عروسک هایی تقریبا یک سوم انسان ساخته شده اند و به نوعی عروسک گردانی می شوند, با این تفاوت که اولا کارگردان ترسی از نشان دادن ریسمان های عروسک ها یا کج و معوج راه رفتن آنها ندارد و دوم آنکه در برخی صحنه ها فیلم های واقعی, انیمیشن و عروسک ها با یکدیگر ترکیب می شوند. به همین خاطر گاهی اوقات تشخیص بین عروسک, واقعیت و انیمیشن با مشکل روبرو می شوند و این همان چیزی است که کارگردانان می خواهند. از سوی دیگر چهره عروسک ها بسیار هنرمندانه طراحی شده و به غیر از شباهت بازیگران واقعی به عروسک ها, برخی از حالت های چهره به خوبی نمایش داده شده اند. از این نوآوری تکنیکی که بگذریم, فیلم «تیم آمریکا» (Team America: World Police) عمق و ظرافت فیلم های نظیر خود را ندارد. تری پارکر در این فیلم به نوعی می خواهد از همه چیز انتقام بگیرد. او بازیگران و هنرمندان را به سخره می گیرد و قهرمان پروری, آمریکادوستی و تروریزم را به شکل سخیفی به استهزا می گیرد. شخصیت های سیاسی و بین المللی نیز از این طنز نیش دار در امان نیستند, و با اسم واقعی مورد تمسخر شدید قرار می گیرند. همچنین کارگردان در نمایش صحنه های جنسی و عاطفی نیز بسیار مبالغه آمیز عمل می کند و رابطه بین گری و لیسا را با سراسیمه و آشفتگی زیاد به رابطه جنسی می رساند. از جمله نشانه های دیگر زننده بودن تصاویر, می توان به صحنه ای اشاره کرد که گری شخصیت اول داستان پس از ناامیدی از تیم آمریکا بیش از حد نوشیدنی الکلی می نوشد. او از بار اخراج می شود و نوشیدنی ها را بالا می آورد. این تصاویر مشمئز کننده به صورت اغراق آمیزی زیاد, علنی و با تکرار به نمایش در می آید. غیر از طنز زننده فیلم (Team America: World Police), خبری از ظرافت های موجود در فیلم های انیمیشن یا عروسکی نیز نیست. به عنوان مثال گری برای نفوذ بین اعضای گروه تروریستی باید تغییر چهره دهد. کارگردان در تغییر چهره گری با محدودیت های فیلم های واقعی روبرو نبود, اما تغییر چهره او (آن هم به وسیله دستگاه هایی که انتظار می رفت بسیار پیشرفته و مدرن باشند) بسیار ساده و غیرقابل باور است. این تغییر چهره به قدری غیرقابل باور است که گویی کارگردان به عمد خواسته این تغییر را نیز به سخره بگیرد. اما مشخص نیست آیا همه این ها ضعف کارگردانی است یا ساختارشکنی بیش از حد کارگردان. راجر ابرت منتقد مشهور آمریکایی نمره بسیار پایینی به این فیلم می دهد و در نهایت آن را با صفت پوچ گرا توصیف می کند.

در فیلم هایی از قبیل «تیم آمریکا: پلیس جهانی» (Team America: World Police) فیلمنامه و کارگردانی به شکل غیرقابل تفکیکی به یکدیگر آمیخته اند. در واقع بیشتر مشکلات (یا شاید ویژگی های) این فیلم در فیلمنامه آن نهفته است. فیلمنامه سعی می کند نسبت به هر دو سوی جدل های بین المللی منتقد باشد و همه را سیاه نمایی کند. این نکته بیش از هر چیز از دیالوگ مهم گری در سالن کنفرانس کره شمالی نمایان می شود (در این دیالوگ از الفاظ بسیار رکیکی استفاده می شود که ما از تکرار آنها خودداری می کنیم, اما اهمیت آن بسیار زیاد است). اما این نقدها از دو ضعف بزرگ رنج می برد: شدت زیاد و عمق کم. اینگونه به نظر می رسد که پارکر و استون (فیلمنامه نویسان) نقد کردن را با فحش دادن اشتباه گرفته اند. شخصیت ها به شکل اغراق آمیزی سیاه و سفید هستند و ضعف آنها بسیار نمایان و کلیشه ای است. قهرمان داستان گرچه در کودکی سبب کشته شدن برادرش شده است, اما این اتفاق به هیچ عنوان شخصیت او را خاکستری نمی کند و او همچنان قهرمان داستان است. البته نباید فراموش کرد که نویسندگان از شجاعت بالایی برخوردار هستند که بدون واهمه نام شخصیت های مشهور سینمایی و سیاسی را بر روی شخصیت های سیاه و سفید داستان خود می گذارند, اما مشکل اینجاست که منطق نقد کردن رعایت نشده است. بیایید بپذیریم که منطق نقدکردن نویسندگان منحصر به فرد و ساختارشکنانه است. با این وجود بازهم منطق داستانی از مشکلات بسیاری رنج می برد. روابط بین شخصیت ها و دیالوگ های آنها کم عمق است و ظرافت لازم در آنها دیده نمی شود. به عنوان مثال هنگامی که گری می خواهد وارد کاخ کیم جونگ ایل شود, از هنر بازیگری خود استفاده می کند. اما او واقعا چه می کند؟ او دیالوگ خاص یا چهره خاصی به خود نمی گیرد و ما باید بپذیریم که اتفاق خارق العاده ای رخ داده است. شاید به راحتی می شد دیالوگ های ظریف تری در این فیلم (Team America: World Police) نوشت که بیننده گیج نشود و فکر نکند که دیالوگ ها به سرعت و سراسیمه نوشته شده اند. با این وجود نمی توان از برخی هنرنمایی های نویسندگان چشم پوشی کرد. به عنوان مثال طنز زیبای استفاده از حرف ر به جای ل در کلام رهبر کره شمالی و همچنین استفاده مداوم از دیالوگ های فیلم های مشهور سینمای هالیوود برای تمسخر آنها جالب توجه است.

نقاط قوت:

  • تکنیک ساخت

نقاط ضعف:

  • فیلمنامه
  • داستان

دیالوگ های ماندگار

  • Spotswood: And every single minute of every single day, the terrorists are planning new ways to kill you and everyone else who lives in a free country.
  • Song: Freedom isn’t free.
  • Spottswoode: Remember, there is no "I" in "Team America".
    Intelligence: [pause] Yes, there is.

جوایز

عنوان جایزه برنده کاندید
Empire Magazine Awards (2006) بهترین فیلم کمدی
جوایز دیگر 9 نامزدی

نظرات

Team America: World Police قابلیت پخش عمومی : خیر
مشاهده پرونده مربوطه