کارگاه صدرنگ
In the Loop Poster قابلیت پخش عمومی : خیر

In the Loop 2009

کارگردان Armando Iannucci
نویسنده Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
زمان 106
کشور انگلستان
ژانر کمدی، سیاسی

10 / 7.5

امتیاز
imdb

10 / 6.4

امتیاز
ما

خلاصه فیلم

سایمون فاستر وزیر ارتباطات بین المللی انگلستان فرد ساده ای است که بدون احتیاط در یک مصاحبه رادیویی، جنگی در خاورمیانه را «غیرقابل پیش بینی» توصیف می کند. همین امر بسیاری را بر می آشوبد. مدیران و نظامیان ارشد کاخ سفید در آمریکا نیز نسبت به این خبر واکنش نشان می دهند و کمیته جنگ را با دعوت از سایمون ترتیب می دهند. سایمون که در اظهارات عمومی اش ناشیانه عمل می کند، به این سوتفاهم ها دامن می زند. از سوی دیگر مشاور جدید سایمون (توبی) نیز که جوانی خام و ساده است به این مشکلات دامن می زند. او با مشاور همتای آمریکایی سایمون دوست قدیمی است و اخبار سری را به شبکه های خبری BBC و CNN درز می دهد. فیلم «در چرخه» طنزی سیاسی است که روابط سیاستمداران بزرگ دنیا را به تمسخر می گیرد.

مشاهده بیشتر

لیست بازیگران

نام شخصیت
Tom Hollander Simon Foster
Peter Capaldi Malcolm Tucker
Chris Addison Toby Wright
Gina McKee Judy Molloy
Anna Chlumsky Liza Weld
Mimi Kennedy Karen Clark
Olivia Poulet Suzy
James Gandolfini General George Miller
Zach Woods Chad
David Rasche Linton Barwick

گالری تصاویر و ویدئو


In the Loop 2009
1
In the Loop 2009
2
In the Loop 2009
3
In the Loop 2009
4
In the Loop 2009
5
In the Loop 2009
6
In the Loop 2009
7
In the Loop 2009
8
Openning the Story (2009) In the Loop
Interview (2009) In the Loop
Classic Music and Violance (2009) In the Loop
Deleting Papers content (2009) In the Loop
Lemon Difficult (2009) In the Loop(1)(1)
In the Loop 2009
In the Loop 2009
In the Loop 2009
In the Loop 2009
In the Loop 2009
In the Loop 2009
In the Loop 2009
In the Loop 2009
1/5
2/5
3/5
4/5
5/5

نقد فیلم در چرخه

فیلم در چرخه (In the Loop) طنز تلخی از روابط سیاسی بین قدرتمندان سیاسی جهان یعنی آمریکا و انگلیس است. قوانین بی منطق و بی روحی که مردم جهان را بازیچه خود کرده و جان ها و سرمایه ها را بیهوده تباه می کند. آرماندو ایانوچی فیلم «در چرخه» را با الهام از سریال پرمخاطب خود با نام «قسمت ضخیم آن» (The Thick of It) ساخته است. این سریال تاکنون 5 فصل داشته و از سال 2005 تا 2012 ادامه یافته است. در واقع طنز سیاسی و بازیگران اصلی آن سریال در این فیلم نیز ایفای نقش می کنند و تلاش دارند تا موفقیت آن سریال را در این فیلم نیز تکرار کنند. دوربین در این فیلم از تکنیک پرنده روی دیوار (Fly on the wall) استفاده می کند که در آن دوربین تلاش می کند حالت مستند به داستان بدهد و بدون ایجاد اختلال در روند داستان، روایتی از نزدیک داشته باشد. در این تکنیک که در سریال «قسمت ضخیم آن» نیز استفاده شده است دوربین به صورت اغراق آمیزی روی سوژه ها زوم می کند یا از آنها دور می شود و لرزش هایی دارد که گویا دوربین روی دست است. شاید یکی از دلایل گزینش چنین تکنیکی نمایش واقعیت نهان در پشت طنزهای فیلم است. گرچه این ذوق هنری به ارزش آن می افزاید، اما هنر کارگردان پویایی ندارد و سادگی سریال را همچنان حفظ کرده است. این بدان معنا است که میزانسن ها اغلب با حداقل طراحی است یا اینکه در لوکیشن ها از دکورهای ارزان قیمت و کم تنوع استفاده شده است. در واقع بار اصلی فیلم (In the Loop) بر دوش فیلمنامه و خصوصا دیالوگ هایی است که توسط ذهن خلاق فیلمنامه نویسان نگاشته شده است و توسط بازیگران ادا می شود.

یکی از نقاط قوت این فیلم (In the Loop) بازی تام هالندر در نقش سایمون و پیتر کاپالدی در نقش مالکوم است. هالندر شخصیت مصمم، دلسوز و در عین حال ناشی یک سیاستمدار را به خوبی نمایش می دهد و در هنگامی که استرس دارد یا می ترسد یا جدی است به خوبی این احساسات را در لحن خود به نمایش می گذارد. اما بهتر از او پیتر کاپالدی است که در سریال نیز نقش اول را به عهده دارد. او چهره و قامتی مصمم، جدی و گاهی اخمو دارد و هیچ کس را از انتقادات خود مصمون نمی دارد. فریاد می زند، اخم می کند و فحش می دهد. این ویژگی ها نه تنها به تصور ما از یک شخصیت سیاستمدار واقعی پشت دوربین نزدیک است، بلکه او نیز به خوبی آنها را به نمایش می گذارد. خصوصا چهره لاغر و ابروهای منعطف او اجازه بروز اخم و عصبانیت را به خوبی به او می دهد. نکته ای که در ارزیابی دیگر بازیگران این فیلم (In the Loop) حائز اهمیت است آنکه دیالوگ گویی نقش مهمی در آن بازی می کند. در واقع قدرت بازیگران به قدرت بیان آنها محدود می شود و در اینجا بازیگرانی که این قدرت را بیشتر دارند بیشتر جلوه گری می کنند. در بین این بازیگران می توان به آنا کلامسکی (در نقش لیزا) اشاره کرد که پس از این فیلم در سریال طنز «نائب رئیس» (Veep) خوش درخشید و مورد توجه داوران جشنواره های مختلف قرار گرفت.

ایده اصلی فیلم (In the Loop) مبتنی بر تاثیر قدرت های سیاسی بزرگ بر روی جان و مال مردم دنیا است. این ایده به قدری ناب است که برخی جانب داری های فیلمنامه از سیاست های انگلستان در مقابل آمریکا چندان به چشم نمی آید. گرچه آمریکایی های فیلم تا حدودی عاقلانه و سیاستمدارانه تر برخورد می کنند، انگلیسی ها رویکردی انسانی تر و واقعی تر به مساله دارند. همانطور که ذکر شد طنز کلامی در این فیلم از قوت بالایی برخوردار است. گرچه ناسزا و کلمات رکیک در فیلم بسیار زیاد است، اما این فحش ها هنگامی که به موقع و با شدت مناسب از زبان کاپالدی خارج می شود، تاثیر خود را می گذارد و واقعی جلوه می کند. طنزها سریع و صریح هستند و برای درک صحیح آنها باید فیلم را نگه داشت و به آنها فکر کرد. همچنین استفاده از برخی المان های موقعیت ساز به طنز فیلم (In the Loop) افزوده است، به عنوان مثال جوان گرایی آمریکایی ها، موسیقی کلاسیک در محل پر تلاطم و تغییر عمده در یک مقاله علمی از جمله این موقعیت سازی ها هستند. یکی از بهترین موقعیت سازی ها توازی ماجرای همسایه سایمون است که دیوار خانه اش ریخته و قصد شکایت از او را دارد. مشکل این مرد ظاهرا بی سواد به شکل زیبایی با مشکلات سایمون ترکیب می شود و مشکلات بزرگ را در بزرگی شان به تمسخر می گیرد. با این وجود تمرکز فیلمنامه به قدری بر روی غنای دیالوگ معطوف شده است که شخصیت پردازی تا حدودی ضعیف انجام شده است. همین ویژگی مجددا ساختار فیلم را به سریال های تلویزیونی یا کلیپ های کوتاه طنز نزدیک تر می کند و این امر مورد تایید برخی از منتقدان سینمایی نیز هست.

نقاط قوت:

  • فیلمنامه
  • بازیگری

نقاط ضعف:

  • کارگردانی
  • تمایل زیاد به طنز کلامی

دیالوگ های ماندگار

  • Simon Foster: No, I'm making you pump Chad. It'll be easy-peasy-lemon-squeezy.
    Toby Wright: No, it won't. It'll be difficult-difficult-lemon-difficult. That is what it will be. Have a lovely afternoon. Stop a war for me
  • Malcolm Tucker: Y'know, I've come across a lot of psychos, but none as fucking boring as you. You are a real boring fuck. Sorry, sorry, I know you disapprove of swearing so I'll sort that out. You are a boring F, star, star, CUNT!

جوایز

عنوان جایزه برنده کاندید
اسکار (2010) بهترین فیلمنامه اقتباسی
Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
BAFTA (2010) جایزه الکساندر کورا برای بهترین فیلم بریتانیایی
بهترین فیلمنامه اقتباسی
Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
British Independent Film Awards (2009) بهترین فیلمنامه
Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
بهترین فیلم مستقل بریتانیایی
بهترین کارگردان
Armando Iannucci
بهترین بازیگر نقش اول مرد
Peter Capaldi
بهترین نقش مکمل مرد
Tom Hollander
جایزه داگلاس هیکاکس
Armando Iannucci
Empire Magazine Awards (2007) بهترین فیلم کمدی بهترین فیلم بریتانیایی
جوایز دیگر بیش از ده جایزه بیش از 30 نامزدی

نظرات

In the Loop Poster قابلیت پخش عمومی : خیر
مشاهده پرونده مربوطه