کارگاه صدرنگ
In the Fade (2017) Poster Classifilm قابلیت پخش عمومی : بله

In the Fade 2017

کارگردان Fatih Akin
نویسنده Fatih Akin, Hark Bohm
زمان 106
کشور آلمان، فرانسه
ژانر جنایی، درام

10 / 7.1

امتیاز
imdb

10 / 6.2

امتیاز
ما

خلاصه فیلم

کاتیا زن جوانی است که با نوری مهاجر ترک تبار آلمانی ازدواج کرده است. در یک عملیات تروریستی نوری و پسرش روکو کشته می شوند. کاتیا تحت فشار روحیِ از دست دادن همسر و فرزندش به مواد مخدر و سپس خودکشی روی می آورد. اما بارقه های امید هنگامی می درخشد که خبر از دستگیری مظنونین این عملیات نژادپرستانه به گوش کاتیا می رسد. کاتیا و وکیلش دنیلو تمام تلاش خود را می کنند تا در دادگاه مضنونین را به سزای اعمالشان برسانند. تمام شواهد و قرائن نیز علیه مضنونین است، اما دادگاه رای به تبرئه آنها می دهد. کاتیا که هرگز انتظار چنین نتیجه ای را ندارد، خودش به سراغ مظنونین رفته و تلاش می کند انتقام بگیرد.

مشاهده بیشتر

لیست بازیگران

نام شخصیت
Diane Kruger Katja Sekerci
Numan Acar Nuri Sekerci
Denis Moschitto Danilo Fava
Hanna Hilsdorf Edda Möller
Ulrich Brandhoff André Möller
Johannes Krisch Verteidiger Haberbeck
Yannis Economides Nikolaos Makris
Rafael Santana Rocco Sekerci
Samia Muriel Chancrin Birgit
Adam Bousdoukos Knacki

گالری تصاویر و ویدئو


In the Fade 2017
1
In the Fade 2017
2
In the Fade 2017
3
In the Fade 2017
4
In the Fade 2017
5
In the Fade 2017
6
In the Fade 2017
7
Kruger Acting (2017) In The Fade
Camera From Shake to Stability and Combination (2017) In The Fade
Spoiler - Court Final - Dolly Zoom (2017) In The Fade
Final Scene - Suicide (2017) In The Fade
In the Fade 2017
In the Fade 2017
In the Fade 2017
In the Fade 2017
In the Fade 2017
In the Fade 2017
In the Fade 2017
1/4
2/4
3/4
4/4

نقد فیلم محوشدگی

بسیاری از ما به سادگی فکر می کنیم نازیسم با مرگ هیتلر از بین رفته است؛ مسلما این چنین نیست. فیلم «محوشدگی» (In the fade) به کارگردانی فاتیح آکین داستان یک عملیات تروریستی توسط حامیان نئونازیسم علیه خانواده ای ترک تبار است. این داستان به سه بخش اصلی تقسیم شده است. در بخش اول آکین به صورت ویژه به رنج و مشکلات کاتیا پس از کشته شدن همسر و فرزندش می پردازد. در بخش دوم کاتیا قوای خود را بازیافته و در دادگاه امیدوار است مجرمان به سزای اعمال خود برسند و در بخش نهایی کاتیا که چیزی برای از دست دادن ندارد، به انتهای خط می رسد. اما نکته جالب توجه آنجاست که سه فصل فیلم «محوشدگی» (In the fade) نه تنها از لحاظ روایی سه رویکرد متفاوت دارند، بلکه از لحاظ فرمی نیز این تفاوت ها لحاظ شده است. به عنوان مثال در بخش اول که شکنندگی و فشار روی کاتیا به تصویر درآمده است، دوربین لرزان است، قاب ها نامتقارن است و نورپردازی به طور عمده تاریک است. در بخش دوم کادربندی و فیلمبرداری بسیار استوار و خط کشی شده است.  دوربین در دادگاه قاب هایی کاملا متقارن و منظم را نشان می دهد. از سوی دیگر میزانسن دادگاه بسیار دقیق و منظم چیده شده است تا حس قانونی بودن موضوع را منتقل کند. در نهایت در فصل سوم با رنگ های زنده و نورپردازی طبیعی و روشن و همچنین استفاده از نماهای باز روبرو هستیم. در واقع در این فصل کاتیا به سعادت می رسد. با وجود این ظرافت هنرمندانه، گاهی شخصیت پردازی و گریم در سطح فیلم های آماتور باقی می ماند. به عنوان مثال شخصیت وکیل مدافع با بازی یوهانس کریش به شکل اغراق آمیزی نشانگر منفی بودن اوست. شون پاتریک منتقد سینما معتقد است پردازش شخصیت وکیل مدافع، شبیه بسیاری از شخصیت های منفی و شرور فیلم های انیمیشن کمپانی دیزنی است. به طور ویژه زخم روی صورت او نقشی کلیدی در این منفی نشان دادن دارد.

بی شک بهترین بخش فیلم «محوشدگی» (In the fade) بازی چشمگیر دیان کروگر است. او که پیش تر با فیلم هایی همچون «تروا»، «حرامزاده های لعنتی» و «گنجیه ملی» شناخته می شد، این بار با بازی چشمگیر خود در این فیلم، جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن جشنواره کن را کسب کرد. بازی کروگر در این فیلم از هر لحاظ متنوع است. در بخش اول فیلم او بهت زدگی، ناراحتی، افسردگی و عصبانیت را با چاشنی اغراق و بزرگنمایی به خوبی ایفا می کند. در بخش دوم جدیت و آرامش در چهره او ملاحظه می شود و در بخش نهایی ناامیدی و سنگدلی در رفتارش موج می زند. کروگر در بیشتر این موارد از عهده وظیفه خود به خوبی برآمده است. جاش کوپکی منتقد سینما معتقد است «تمام فیلم وابسته به اجرای بی باک کروگر است». در واقع کروگر به تنهایی موتور محرکه فیلم «محوشدگی» (In the fade) است. اما آیا داستان نیز با هنرنمایی او همراهی می کند؟

داستان «محوشدگی» (In the Fade) بسیار ساده و سرراست است. این مطلب هم نکته مثبت و هم نکته منفی فیلم است. فیلم ساده و کم حاشیه بیننده را کمتر خسته می کند و از ابتدا او را آماده پاسخ نهایی کارگردان به گره داستانی می کند. اما داستان ساده حوصله را نیز سر می برد. در واقع اهمیت گره داستانی از بین می رود و بیننده همراهی خود با قهرمان فیلم را از دست می دهد. در فیلم «محوشدگی» (In the fade) نیز دقیقا همین اتفاق می افتد. اریک سمدل معتقد است بینندگان دلیلی برای مهم دانستن موضوع فیلم ندارند چرا که فیلم بین موضوعات غم و انتقام گیج است. به بیان دیگر سوال این است که آیا انتقام گرفتنِ کاتیا اهمیتی دارد؟ او همه چیز خود را از دست داده است و هیچ تعلقی به این دنیا ندارد، چه انتقام بگیرد و چه نگیرد. پس فرقی نمی کند او به چه شکل برای کشتن عاملان جنایت خانواده اش اقدام می کند. از سوی دیگر متهمین جنایت آنقدر سرد و منفعل هستند که ما هیچ حس منفی یا مثبتی نسبت به آنها نداریم. آنها در دادگاه کاملا مصنوعی و کم حرف نشسته اند و در کشور یونان به دام انداختن آنها در کمتر از یک ساعت رخ می دهد. وقتی کاتیا به نزدیکی نازی های جنایت کار می رسد، مرد نازی می گوید اگر کاتیا نزدیک ما شود سرش را می ترکانم! آیا ما باید از این جمله بترسیم؟ آیا نشانگر خشونت مرد نازی است؟ به هیچ عنوان! ما آنقدر نسبت به شخصیت نازی ها دور و کم اهمیت هستیم که این دیالوگ بیشتر مایه طنز دارد. اریک سمدل و شون پارتیک در این نتیجه گیری مشترک هستند که «محوشدگی فیلم بدی نیست، آیا واقعا یک بازی خوب به این همه می ارزد؟».

نقاط قوت:

  • کارگردانی
  • بازیگری

نقاط ضعف:

  • داستان

دیالوگ های ماندگار

  • Police Inspector: Does he grow anything? Like cotton?
    Katja: Houses. He grows houses.

جوایز

عنوان جایزه برنده کاندید
گلدن گلوب (2018) بهترین فیلم خارجی زبان
جشنواره فیلم کن (2018) بهترین بازیگر نقش اول زن
Diane Kruger
نخل طلای بهترین فیلم
Fatih Akin
جوایز دیگر 14 جایزه 20 نامزدی

نظرات

In the Fade (2017) Poster Classifilm قابلیت پخش عمومی : بله
مشاهده پرونده مربوطه