کارگاه صدرنگ
First They Killed My Father (2017) Angelina Jolie Classifilm.com Poster قابلیت پخش عمومی : بله

First They Killed My Father 2017

کارگردان Angelina Jolie
نویسنده Loung Ung, Angelina Jolie
زمان 136
کشور کمبوجیه، آمریکا
ژانر بیوگرافی، درام، تاریخی

10 / 7.2

امتیاز
imdb

10 / 7.7

امتیاز
ما

خلاصه فیلم

لونگ دختربچه آرامی است که در کامبوج و در کنار خانواده خود زندگی آرامی دارد. انقلاب کمونیستی حزب خِمِرهای سرخ، خانواده لونگ و تعداد زیادی از مردم کامبوج را آواره کمپ های کار اجباری می کند. لونگ و خانواده اش مسیری طولانی و دشوار را طی می کند و در نهایت در یک کمپ ساکن می شوند، اما شغل دولتی سابق پدرش مشکلات زیادی برای آنها ایجاد می کند. پس از مدت کوتاهی خمرها متوجه شغل سابق پدر لونگ شده و او را از صحنه خارج می کنند. رفتن پدر لونگ خانواده را متلاشی می کند. مادر و هر یک از بچه ها به کمپ های مختلفی می روند. اما در نهایت لونگ می تواند بر مشکلات بسیاری که بر سر راهش وجود دارد فائق آید. با شکست کمونیست و پایان حمله آمریکا به کامبوج آنچه برای مردم باقی می ماند رنج و درد است.

مشاهده بیشتر

لیست بازیگران

نام شخصیت
Sareum Srey Moch Loung Ung
Phoeung Kompheak Pa Ung
Sveng Socheata Ma Ung
Mun Kimhak Kim
Heng Dara Meng
Khoun Sothea Khouy
Sarun Nika Geak
Run Malyna Chaou
Oun Srey Neang Keav

گالری تصاویر و ویدئو


First They Killed My Father 2017
3
First They Killed My Father 2017
2
First They Killed My Father 2017
1
First They Killed My Father 2017
4
First They Killed My Father 2017
5
First They Killed My Father 2017
6
First They Killed My Father 2017
7
First They Killed My Father 2017
8
First They Killed My Father 2017
9
First They Killed My Father 2017
10
Dark to Beauty and Light (2017) First They Killed my Father
Kids Become Soldiers (2017) First They Killed my Father
Join Together Again (2017) First They Killed my Father
Lung Watches Everything in TV (2017) First They Killed my Father
Traditional Communist Performance (2017) First They Killed my Father
War Scene (2017) First They Killed my Father
First They Killed My Father 2017
First They Killed My Father 2017
First They Killed My Father 2017
First They Killed My Father 2017
First They Killed My Father 2017
First They Killed My Father 2017
First They Killed My Father 2017
First They Killed My Father 2017
First They Killed My Father 2017
First They Killed My Father 2017
1/6
2/6
3/6
4/6
5/6
6/6

نقد فیلم اول پدرم را کشتند

فیلم «اول پدرم را کشتند» (First They Killed My Father) ساخته آنجلینا جولی فعال حقوق بشر و بازیگر سرشناس هالیوود است. جولی پیش از این در سال 2011 با کارگردانی فیلم «در سرزمین خون و عسل» دغدغه های بشر دوستانه خود را درباره جنگ بوسنی به نمایش گذاشته بود. فیلم بعدی او در سال 2014 با نام «شکست ناپذیر» بر اساس بیوگرافی یکی از بازماندگان جنگ جهانی دوم ساخته شد. اما در سال 2017 جولی ترکیبی از این دو را استفاده کرد. فیلم «اول پدرم را کشتند» (First They Killed My Father) بر اساس بیوگرافی لونگ اونگ یکی از بازماندگان اغتشاشات کامبوج در زمان حزب کمونیست خمرهای سرخ است. در انتهای فیلم صدای روی فیلم اعلام می کند که حدود ربع مردم کامبوج در خلال این ناآرامی ها از بین رفتند. جولی تلاش بسیاری می کند تا در عین حال که داستانی سراسر غم و اندوه را بیان می کند، اما به سوی ملودرام نلغزد و نشانه هایی از امید و زندگی را در آن بگنجاند. به عنوان مثال حضور مجسمه بدون سر در میانه فیلم که نشانه پیدا کردن راه بازگشت است، نمادی از این زندگی است. موسیقی آرام و در عین حال حزن آلود فیلم نیز در القای این حس غمگین و در عین حال پرامید کمک شایانی می کند. پیدا شدن خانواده لونگ در انتهای فیلم «اول پدرم را کشتند» (First They Killed My Father) و مراسم مذهبی آنها نیز نشانه هایی دیگری است که در داستان گنجانده شده است. این نکته از لحاظ فرمی نیز لحاظ شده است. در برخی از صحنه هایی که سیاهی شب و غم و اندوه خانواده به تصویر کشیده شده است، شاهد تدوین های عجیبی از اوج تاریکی به اوج نورانیت هستیم. تجربه کور شدن چند لحظه ای برای عبور از تاریکی به نور، تجربه جذابی است که در سالن سینما بیشتر احساس می شود.

علاوه بر این فیلمبرداری خیره کننده آنتونی داد مانتل (Anthony Dod Mantle) که پیش از این فیلم «میلیونر زاغه نشین[1]» را به تصویر کشیده بود به چشم می آید. منظره های طبیعی چنان با ظرافت و از نزدیک به تصویر کشیده شده اند که گاهی با فیلم های مستند اشتباه گرفته می شود. آن تامپسون منتقد سایت ایندی وایر به واقعی بودن زالوی روی پای لونگ و زیبایی فیلمبرداری در شکار آن لحظه ناب اشاره می کند. از سوی دیگر ماهیت زندگینامه ای فیلم ایجاب می کند که دوربین در بیشتر موارد نسبت به قهرمان داستان با فاصله کم و کلوزآپ حرکت کند. گاهی اوقات دوربین روی انگشتان پا خیره می ماند و گاهی به آسمان می نگرد. همه این صحنه ها به نحوی گرفته شده اند که بیننده متوجه روایتگری دخترک کامبوجی شود. در کنار این صحنه های کلوزآپ، شاهد زوایای خاص دوربین در ثبت عظمت فاجعه کامبوج هستیم. استفاده از کادر چشم پرنده (بالا به پایین) و یا لنز واید عظمت فاجعه و گاهی حرکت مردم در جاده و گاهی حرکت مردم در اردوگاه کار را نشان می دهد. گرچه کیفیت فیلمبرداری و نگاه کارگردان در فیلم «اول پدرم را کشتند» (First They Killed my Father) بسیار دقیق و هنرمندانه است، اما تکرار آن در مدت زمان بیش از دو ساعت بیننده را خسته می کند. در واقع داستان فیلم کوتاه و سرراست است و کشش این زمان طولانی را ندارد، به همین خاطر در برخی موارد هنگامی که دوربین به زاویه دیگری می رود تا منظره زیبای دیگری را به تصویر بکشد، بیننده خسته، چندان مسحور منظره نمی شود و گمان می کند که احتمالا کارگردان از زیبایی طبیعت برای پرکردن داستان کم مایه اش استفاده می کند.

در بخش بازیگری فیلم «اول پدرم را کشتند» (First They Killed My Father) تنها می توان به بازی درخشان قهرمان کوچک فیلم، ساریوم سری موچ در نقش لونگ اشاره کرد. دیوید سیمز هنرنمایی او را «بی‌نهایت زیبا و مدهوش کننده» توصیف می کند. شاید یکی از عوامل تاثیرگذار شدن بازی او استفاده کم از دیالوگ و تمرکز بر روی احساسات موجود در چشم و اعضای دیگر صورت است. ساریوم گرچه کودک است اما چهره ای مصمم و کم احساس دارد. گویی او با سختی های اطرافش راحت کنار می آید. همین مطلب کمک می کند که وقتی در مواقع حساس فیلم «اول پدرم را کشتند» (First They Killed My Father)  او گریه می کند، بیننده عمیقا با احساسات او همراه شود و عمق حزن او را درک کند. جولی در برخی از مصاحبه ها از اینکه کمپانی نتفلیکس او را مجبور به استفاده از بازیگران مطرح دنیا نکرده قدردانی می کند و استفاده از بازیگران بومی و غیر سرشناس را نقطه قوت فیلم خود می داند. در واقع نیز جولی در رسیدن به چنین هدفی موفق بوده است.

فیلمنامه «اول پدرم را کشتند» (First They Killed my Father) برگرفته از کتاب زندگی نامه لونگ اونگ و حاصل همکاری لونگ و جولی است. جولی معتقد است در نگارش فیلم تلاش بسیاری کرده تا به کتاب اصلی پایبند بماند. حتی رنگ سرمه ای لباس لونگ همان چیزی است که در کتاب ذکر شده است. دیالوگ هایِ کمِ فیلم در بیشتر موارد به جا و سنجیده عمل می کنند. در واقع در بیشتر موارد مناظر گویای رنج لونگ و مردم کامبوج هستند و نیازی به کلام اضافه نیست. جولی در نگارش فیلمنامه تا جای ممکن به جای یک کامبوجی فکر می کند و نسبت به مواضع سیاسی آمریکا منتقد است. در ابتدای فیلم بخش هایی از صحبت های نیکسون رئیس جمهور آمریکا پخش می شود و در انتها صدای روی فیلم اعلام می کند که آمریکا مسئولیت بمباران کامبوج را در حالی که کشوری بی طرف بود می پذیرد. دیوید سیمز منتقد سایت آتلانیتک معتقد است اینکه داستان با اعلام موضع جولی آغاز می شود و سپس وارد دنیای دختر بچه می شود «عیار» کار فیلم را بالا می برد، چرا که بیننده از پیش دلیل این فجایع را می داند. نکته ای که ما به این تحلیل اضافه می کنیم آن است که این اظهار نظر سیاسی در قالب تکه هایی از برنامه های تلویزیونی تهیه شده است که در واقع لونگ آنها را در تلویزیون می بیند. به بیان دیگر در اینجا نیز همه اطلاعات از نگاه و زاویه دید لونگ بیان می شود. در ابتدای فیلم تصویر لونگ با همان نگاه آرام و متعجب در تلویزیونی منعکس شده که در حال نشان دادن کودکان آواره کامبوجی است. در واقع لونگ در ابتدای فیلم به نوعی به آینده خود نگاه می کند. آینده او چندان شاد نیست، اما جولی ما را دعوت به دیدن آن می کند.

نقاط قوت:

  • موسیقی
  • فیلمبرداری
  • بازیگری

نقاط ضعف:

  • طولانی شدن فیلم

 

[1] آن فیلم نیز از زاویه دید یک کودک روایت می شود.

دیالوگ های ماندگار

  • Public Propaganda: You don't need money anymore. In the new Cambodia, there will be no banking, no trading, and no private property. No rich, no poor. No class. We are all the same now.
  • TV Reporter: The Nixon Doctrine for Southeast Asia appears to have failed. The war that began in Vietnam has now engulfed Cambodia. There is anger and frustration at the US bombings. Thousands of lives lost. Farms and livelihoods destroyed.
  • Loung Ung: What happens when people die?
    Older Girl: At first they think they're sleeping peacefully, not knowing they are dead. They sleep for three days. And then on the third day, they wake up. That's when they realize they are dead. They walk to a river, wash the dirt from their bodies, and start their journey to heaven to reincarnate.

جوایز

عنوان جایزه برنده کاندید
گلدن گلوب (2018) بهترین فیلم زبان خارجی
BAFTA (2018) بهترین فیلم به زبان غیر انگلیسی
Angelina Jolie Rithy Panh
جوایز دیگر 9 جایزه 24 نامزدی

نظرات

First They Killed My Father (2017) Angelina Jolie Classifilm.com Poster قابلیت پخش عمومی : بله
مشاهده پرونده مربوطه