کارگاه صدرنگ
Divergent Cover قابلیت پخش عمومی : بله

Divergent 2014

کارگردان Neil Burger
نویسنده Evan Daugherty, Vanessa Taylor, Veronica Roth (Novel)
زمان 139
کشور امریکا
ژانر هیجانی، علمی تخیلی

10 / 6.7

امتیاز
imdb

10 / 5.4

امتیاز
ما

خلاصه فیلم

شهر شیکاگو باقیمانده جنگ بزرگی است که در جهان رخ داده است. مردم شیکاگو به پنج دسته تقسیم شده اند. آنها بر اساس توانایی به گروه های فداکاری، شجاعت، دانشمندان، صداقت و صلح طلبی تقسیم شده اند. تریس قهرمان داستان تمام ویژگی ها را به صورت متعادل دارد و «متمایز» خوانده می شود. متمایزها برای این جامعه دسته بندی شده خطرناکند. به طور ویژه رئیس گروه دانشمندان که درصدد گرفتن قدرت سیاسی از گروه فداکاری است، با متمایزها مشکل دارد. تریس که به انتخاب خود در گروه شجاعت تربیت شده است، قصد دارد مانع مقاصد شوم گروه دانشمندان شود. او به کمک یکی از مربیان گروه شجاعت به نام چهار (Four) (که او نیز متمایز است) به مرکز مدیریت رفته و سیستم را مختل می کند.

مشاهده بیشتر

لیست بازیگران

نام شخصیت
Shailene Woodley Tris
Theo James Four
Ashley Judd Natalie
Jai Courtney Eric
Ray Stevenson Marcus
Zoë Kravitz Christina
Miles Teller Peter
Ansel Elgort Caleb
Christian Madsen Al
Maggie Q Tori

گالری تصاویر و ویدئو


Divergent 2014
1
Divergent 2014
2
Divergent 2014
3
Divergent 2014
4
Divergent 2014
5
Divergent 2014
6
Divergent 2014
7
Divergent (2014) Acting
Divergent (2014) Tris Decides
Divergent (2014) Water Tank Test
Divergent (2014) Wild Dog Test
Divergent 2014
Divergent 2014
Divergent 2014
Divergent 2014
Divergent 2014
Divergent 2014
Divergent 2014
1/4
2/4
3/4
4/4

نقد فیلم متمایز

فیلم متمایز (Divergent) که گاهی با نام های سنت شکن یا ناهمتا نیز خوانده می شود اولین بخش از سه گانه متمایز است. این فیلم بر اساس رمانی از ورونیکا راث ساخته شده است[1]. نمونه مشابه سه گانه «متمایز» سه گانه «عطش مبارزه» (The Hunger Games) است که با موفقیت وارد بازار شد و توانست مخاطبان بسیاری را به خود جذب کند. این دو مجموعه از جهت داشتن قهرمان زنی که وارد ماجراهای اکشن و ماجراجویانه می شود و در خلال آن ماجراهای عاشقانه رخ می دهد، شباهت هاییی دارند. با این وجود بسیاری از منتقدان از جمله جیمز براردینلی معتقدند «عطش مبارزه» ار لحاظ ساخت از کیفیت بالاتری برخوردار است. یکی از نقاط ضعف بزرگ فیلم (Divergent) عدم وجود داستانی خودکفا و مستقل است. به بیان دیگر بخش بزرگی از این فیلم صرف طرح مساله و معرفی قواعد بازی به بیننده می شود. داستان «متمایز» چندان پیچیده نیست، اما کارگردان (نیل برگر) بخش زیادی از فیلم (Divergent) را به معرفی سیستم جامعه آخرالزمانی شیکاگو، انتخاب دسته های مختلف و سپس آموزش های رزمی تریس قهرمان داستان سپری می کند. در واقع حدود دقیقه 95 یعنی پس از گذشت بیش از دو سوم فیلم، مشکل اصلی داستان یعنی خرابکاری های گروه دانشمندان مطرح می شود. مسلما زمان کافی برای حل این مساله برای کارگردان باقی نمی ماند و آن را به بخش های دیگر فیلم موکول می کند. البته ساختن فیلم های سریالی به هیچ عنوان یک نقص یا عیب تلقی نمی شود، اما هنگامی که یکی از بخش های فیلم نتواند مساله مشخصی را طرح و به اتمام برساند، بینندگان با حسی ناتمام و ناراضی از سالن های سینما خارج می شوند. به عنوان مثال در مجموعه فیلم های «مرد عنکبوتی» یا «بت من» که موفق ترین نمونه های فیلم اکشن سریالی هستند، هر یک از بخش ها خودکفا هستند و اگر بیننده هیچ قسمت دیگری را نبیند، مشکلی از نظر فهم فیلم ندارد. البته از عدالت به دور است که نگوییم فیلم متمایز (Divergent) از لحاظ کیفیت ساخت از درجه بالایی برخوردار است. استفاده از آخرین تکنیک های جلوه های ویژه و تصویربرداری چشم نواز از جمله نقاط قوت این فیلم است.

بی شک یکی از درخشان ترین جنبه های فیلم متمایز (Divergent) بخش بازیگری است. با وجود اینکه شایلین وودلی و تئو جیمز پیش از این فیلم کمتر دیده شده بودند، مجموعه متمایز پله خوبی برای درخشش و هنرنمایی آنها شد. البته خانم وودلی پیش از این در کنار جورج کلونی نیز بازی کرده بود، اما در آنجا بازی او تحت شعاع بازی کلونی قرار داشت. بازی خانم وودلی در نقش تریس نقطه عطف بازیگری این فیلم است. او چهره ای معصوم و در عین حال جدی دارد که دقیقا مناسب بازی در این فیلم است. در عین حال مراحل ترقی یک شخصیت مبارز در او به آرامی و به شکلی روان شکل می گیرد. در حالی که تریس در مبارزه های آغازین به وضوح مبتدی و ضعیف است، در فرآیندی قابل باور به جایگاه اصلی خود به عنوان یک قهرمان مبارز نزدیک می شود. تئو جیمز نیز به خوبی از عهده شخصیت آرام و جدی نقش خود بر می آید. اما بر خلاف بازیگران اصلی فیلم که کمتر شناخته شده هستند، کیت وینسلت (رهبر گروه دانشمندان) و اشلی جود (در نقش ناتالی) ستاره های شناخته شده هستند. به طور ویژه حضور خانم وینسلت در این فیلم به محبوبیت آن افزوده است.

آنچه بیش از هر چیز یک فیلم علمی تخیلی را نسبت به همتایانش برجسته می کند، داستان پویا و چالشی آن است. فیلم متمایز (Divergent) از یک ایده اصلی تغذیه می شود: دسته بندی کردن افراد بر اساس علایق و مهارت ها و سپس به کارگیری آنها در جامعه بر اساس آن دسته بندی. این ایده در جای خود بسیار جذاب و مهم است. شاید بتوان گفت ریشه این ایده به آثار افلاطون در یونان باستان باز می گردد که معتقد بود فلاسفه باید رهبران جامعه باشند و بر سردر آکادمی افلاطون نوشته شده بود، کسانی که هندسه نمی دانند وارد نشوند. اصل این ایده بر حقیقتی واضح استوار است که همان شایسته سالاری است. در واقع انسان ها استعدادهای متفاوتی دارند که با شکوفایی هر استعداد گنج نهانی به دست می آید که مسلما باید در اختیار پیشرفت جامعه قرار بگیرد. لبه منفی و مخرب این ایده انحصار طلبی است. در واقع آنچه این ایده مفید را به چالش می کشد آن است که انسان ها می توانند چندین استعداد داشته باشند، یا برخی نسبت به دیگری توانایی های کمتر یا بیشتری داشته باشند. به بیان دیگر نگاه افراطی و ماشین وار به این ایده، نیت های سودجویانه و مخرب را به بار می آورد. خانم راث و عوامل تهیه این فیلم نیز دقیقا بر روی همین مساله انگشت نهاده اند. اما داشتن یک ایده ناب تمام مساله فیلم سازی نیست. متاسفانه فیلم متمایز (Divergent) اطلاعات کاملی از جزئیات شرایط آخرالزمانی شیکاگو به ما ارائه نمی دهد. شخصیت ها نیز به قدر زیادی نپخته و ناآماده هستند. ما هیچ اطلاعی از شخصیت جینین (رهبر گروه دانشمندان با بازی وینسلت) نداریم، ما با عمق عشق تریس و چهار (Four) آشنا نمی شویم و از آن مهمتر تغییر رفتار چهار را از یک رئیس جدی به عاشق احساساتی اصلا درک نمی کنیم. به جای این مسائل مهم در شخصیت پردازی، نویسندگان سهم بزرگی از فیلم را به حواشی کم اهمیت تر همچون حسادت هم کلاسی های تریس می دهند. روایت نیل برگر در فیلم متمایز (Divergent) به قدری ناتمام و نامتجانس است که میثم کریمی آن را «بطور نگران کننده ای فاقد خلاقیت» می داند. او معتقد است این فیلم برای کسب مخاطب نوجوان و درآمدزایی از این قشر سنی ساخته شده است و برای لذت بردن از آن باید سن و سال خود را به نوجوانی تقلیل دهیم.

[1] این کتاب به زبان فارسی نیز ترجمه شده است. امیر مهدی عاطفی نیا این داستان را با عنوان «ناهمتا» ترجمه کرده که توسط انتشارات آذرباد به چاپ رسیده است.

نقاط قوت:

  • بازیگری

نقاط ضعف:

  • فیلمنامه

کارگردانی

دیالوگ های ماندگار

  • Caleb: Tomorrow when we choose... You have to think of the family.
    Tris: Yeah.
    Caleb: But you also have to think of yourself.
  • Tris: I'm the weakest one here.
    Christina: Then you'll be the most improved.

جوایز

عنوان جایزه برنده کاندید
جایزه انجمن منتقدان پخش‌کننده فیلم (2014) بهترین بازیگر زن در فیلم اکشن
Shailene Woodley
جوایز دیگر 3 جایزه 5 نامزدی

نظرات

Divergent Cover قابلیت پخش عمومی : بله
مشاهده پرونده مربوطه دانلود فیلم