کارگاه صدرنگ
Poster X+Y A Brilliant Young Mind Classifilm یک ذهن جوان درخشنده قابلیت پخش عمومی : بله

X+Y 2014

کارگردان Morgan Matthews
نویسنده James Graham
زمان 111
کشور انگلستان
ژانر درام، عاشقانه

10 / 7.1

امتیاز
imdb

10 / 7.8

امتیاز
ما

خلاصه فیلم

نِیثن الیس نوجوان نابغه ای است که در طیف بیماران اوتیسمی قرار دارد و در کودکی پدرش را در یک سانحه رانندگی از دست داده است. نیثن به کمک معلم خود مراحل ابتدایی المپیاد ریاضی را طی می کند و به مرحله بین المللی می رسد. با این وجود روابط اجتماعی او با دوستان و مادرش بسیار ضعیف و تقریبا توهین آمیز است. نیثن در سفر به چین تایپه برای حضور در کمپ المیپیاد ریاضی برای انتخاب اعضای تیم ملی انگلیس با دختری چینی آشنا می شود و اندک اندک با مفهوم احساس و علاقه آشنا می شود.

مشاهده بیشتر

لیست بازیگران

نام شخصیت
Asa Butterfield Nathan
Rafe Spall Martin Humphreys
Sally Hawkins Julie Ellis
Eddie Marsan Richard
Jo Yang Zhang Mei
Martin McCann Michael
Jake Davies Luke
Alex Lawther Isaac
Alexa Davies Rebecca
Edward Baker-Close Nathan (kid)

گالری تصاویر و ویدئو


X+Y 2014
1
X+Y 2014
2
X+Y 2014
3
X+Y 2014
4
X+Y 2014
5
X+Y 2014
6
X+Y 2014
7
X+Y 2014
8
Accident (2014) A Brilliant Young Mind
Exam Noise (2014) A Brilliant Young Mind
chinease Pattern Art (2014) A Brilliant Young Mind
Acting (2014) A Brilliant Young Mind
Happy Ending (2014) A Brilliant Young Mind
X+Y 2014
X+Y 2014
X+Y 2014
X+Y 2014
X+Y 2014
X+Y 2014
X+Y 2014
X+Y 2014
1/5
2/5
3/5
4/5
5/5

نقد فیلم یک ذهن جوان درخشان

فیلم «X+Y» محصول انگلستان است که در کشور آمریکا با عنوان «A Brilliant Young Mind» منتشر شد. مورگان مَتیو کارگردان فیلم پیش از این در سال 2007 فیلم مستندی درباره المپیاد بین المللی ریاضی (IMO) و شرکت کنندگان آن درست کرده بود و استقبال خوبی از فیلم او شده بود. پس از هفت سال متیو تصمیم می گیرد اولین فیلم داستانی خود را با موضوعی مشابه تولید کند. نیمه اول فیلم (احتمالا تا دقیقه 70) پرکشش و جذاب پیش می رود: گره فیلم به خوبی طرح می شود، شخصیت ها و چالش هایشان مطرح می شوند و مسیر پیش رو مشخص است. نکته جذابی که می توان به آن اشاره کرد وجود شخصیت هایِ فرعی پخته و پرداخته است. هم مادر نیثن و هم معلم او چهره های واقعی و زمینی دارند و با گذشته قابل فهم، به بیننده کمک می کنند تا مشکلاتشان را لمس کنند. علاوه بر این پدر نیثن که شخصیتی کاملا مثبت و الهی دارد، تنها تصویر ذهنی و خاطرات نیثن است که بازتاب می کند (گرچه برخی از دیالوگ های او کلیشه ای و ساده است).  اما در نیمه دوم شاهد یک سراشیبی تند هستیم که قهرمان فیلم (نیثن) ناگهان تحت تاثیر عواطف انسانی قرار می گیرد و تمام پیش فرض های ما را زیر سوال می برد. ماری ان جوهانسون ابتدای فیلم را «دلچسب» و بازی ها را «دوست داشتنی» توصیف می کند، اما معتقد است انتهای فیلم به شکل غیر منتظره ای عادی و روتین است. کریس گرینوود نیز با اشاره به بازی خوب آسا باترفیلد (در نقش نیثن) و داستان جذاب فیلم، معتقد است انتهای فیلم و «درمان شدن» او «روایتی غیرمحتمل» است.

با وجود اینکه پایان بندی فیلم «X+Y» قابل پیش بینی، تکراری و معجزه گون است، اما رابطه نیثن و مادرش به خوبی احساسات بینندگان را بر می انگیزد. احتمالا این فم پذیری حاصل بازی زیبای آسا باترفیلد (در نقش نیثن) و سالی هاوکینز (جولی مادر نیثن) است. پیش از این باترفیلد را در فیلم محبوب «هوگو» (2011) ساخته مارتین اسکورسیزی دیده بودیم و در آنجا نیز به خوبی توانسته بود بدرخشد. اما در این فیلم متوجه شدیم که باترفیلد قصد دارد در سینما به صورت حرفه ای ادامه فعالیت کند و درخشش او به دوره کودکی اش محدود نمی شود. روث مارامیس، منتقد فیلم، با اشاره به بازی خوب باترفیلد معتقد است او این موفقیت را مدیون توانایی در نمایش احساسات بدون استفاده از دیالوگ است. به طور ویژه می توان به حرکات هیستریک او در سکانس های خوشحالی و ناراحتی اشاره کرد (مثلا هنگامی که نامه قبولی در آزمون المپیاد را دریافت کرد). در واقع بازی در نقش نیثن کار دشواری است، چرا که او شخصیتی غیراجتماعی است، کمتر حرف می زند و احساساتش مشابه مردم عادی نیست. باترفیلد توانست در طول فیلم شخصیتی دور از دسترس و سپس رام شده را برای ما نمایش دهد. گرچه بخش دوم شخصیت او از لحاظ داستانی مورد پسند من نیست، اما این از ارزش های بازیگری باترفیلد چیزی کم نمی کند. در کنار باترفیلد حتما باید به بازی خوب و طبیعی راف اسپال (در نقش معلم ریاضی) نیز اشاره کرد.

همان طور که پیشتر گفتم شخصیت نیثن در فیلم «X+Y» (حداقل در نیمه اول فیلم) دور از دسترس است، چرا که او دچار بیماری اوتیسم است و نوع نگاه و تفکر او قاعدتا با مردم عادی متفاوت است. اما متیو کارگردان فیلم با استفاده به جا و مناسب از دوربین و نورپردازی تلاش کرده بیننده را به دنیای درونی قهرمان داستان نزدیک کند. زوایای دوربین خصوصا در نیمه اول فیلم غیرعادی است و تاکید زیادی روی طیف رنگ ها و بوکه آنها روی تصویر می شود. همچنین متیو تلاش می کند میزانسن هایی که نیثن در آن دارد را حاوی اشکال هندسی و مدل های منظم درآورد تا هر چه بیشتر ذهنِ (زیبای) او را به تصویر بکشد. به عنوان مثال در یکی از سکانس ها نیثن رو به شهری ایستاده که خانه ها و آپارتمان ها به طور منظم و هندسی بالا رفته اند. اما جالب تر جایی است که نیثن و دوست جدیدش ژانگ می در تراس محل امتحانات ایستاده اند. اکنون تصویر پشت آنها ساختمان هایی است که برخی از آنها در حال تعمیر و نیمه کاره هستند. این تصویر به خوبی نشانگر تحولات درونی (ذهنی) نیثن است که در شرف تغییر و تحولات جدی است. شاید اگر پیش از خواندن متن من فیلم را ببینید، لذت بیشتری از آن ببرید.

دیالوگ های ماندگار

  • Nathan: I find any communication, of a non-mathematical nature, very difficult.
  • Richard: I suppose children are like animals. You get attached to them after a while.
  • Luke: It’s all right being weird as long as you're gifted but if you're not gifted, then that just leaves weird.

جوایز

عنوان جایزه برنده کاندید
جوایز متفرقه 4 جایزه 9 نامزدی

نظرات

Poster X+Y A Brilliant Young Mind Classifilm یک ذهن جوان درخشنده قابلیت پخش عمومی : بله
مشاهده پرونده مربوطه