کارگاه صدرنگ
Silkwood قابلیت پخش عمومی : بله

Silkwood 1983

کارگردان Mike Nichols
نویسنده Nora Ephron, Alice Arlen
زمان 131
کشور آمریکا
ژانر زندگی نامه، درام

10 / 7.2

امتیاز
imdb

10 / 7.8

امتیاز
ما

خلاصه فیلم

کارن زن جوانی است که در یک نیروگاه اتمی کار می کند. او و همکارانش مدتی است که نسبت به نشت مواد رادیواکتیو مشکوک شده اند. دستگاه های تشعشع سنج چندین بار آلودگی بدن کارن و همکارانش را تشخیص دادند، اما مسئولین نیروگاه هر بار این آلودگی ها را با اغماض پشت گوش می اندازند. کارن در زندگی شخصی چندان موفق نبوده است و فرزندانش در شهری دیگر با پدرشان زندگی می کنند. اما او این بار تصمیم می گیرد با ورود به اتحادیه کارگران و احقاق حقوق کارگران موفقیت بزرگی کسب کند. جمع آوری مدارک علیه مدیران نیروگاه خطرات بسیاری برای او دارد، تا جایی که نه تنها دوستان همکارش او را طرد می کنند، بلکه به نظر می رسد مسئولین سعی در مسموم کردم او با مواد رادیواکتیو را دارند. اما او باز نمی ایستد. در نهایت هنگامی که قرار بود کارن مدارک مهمی را به خبرنگار نیویورک تایمز تحویل دهد، طی یک تصادف بسیار مشکوک جان خود را از دست می دهد.

مشاهده بیشتر

لیست بازیگران

نام شخصیت
Meryl Streep Karen Silkwood
Kurt Russell Drew Stephens
Cher Dolly Pelliker
Craig T. Nelson Winston
Diana Scarwid Angela
Fred Ward Morgan
Ron Silver Paul Stone
Charles Hallahan Earl Lapin
E. Katherine Kerr Gilda Schultz
David Strathairn Wesley

گالری تصاویر و ویدئو


Silkwood 1983
1
Silkwood 1983
2
Silkwood 1983
3
Silkwood 1983
4
Silkwood 1983
5
Silkwood 1983
6
Streep and Cher Act (1983) Silkwood
Drew says Goodbye (1983) Silkwood
Karen Says Goodbye (1983) Silkwood
Prepration for Car Accident (1983) Silkwood
Karen Does not Sign (1983) Silkwood
Silkwood 1983
Silkwood 1983
Silkwood 1983
Silkwood 1983
Silkwood 1983
Silkwood 1983
1/5
2/5
3/5
4/5
5/5

نقد فیلم سیلکوود

فیلم سیلکوود (Silkwood) در آغاز دهه هشتاد میلادی سودای بزرگی داشت. همه چیز در کنار یکدیگر قرار گرفت تا یکی دیگر از شاهکارهای هالیوود شکل بگیرد. مایک نیکولز کارگردان کم کاری است که پیش از این برای ساخت فیلم فارغ التحصیل (Graduate) موفق به کسب جایزه اسکار بهترین کارگردانی شده بود. همچنین او فیلم های پر افتخار دیگری همچون چه کسی از ویرجینیا ولف می ترسد (Who’s Afraid of Virginia Woolf?) را در کارنامه داشت. علاوه بر این مریل استریپ و شر بازیگران شاخصی هستند که هر یک به تنهایی برای اهمیت یک فیلم می تواند کافی باشد. نتیجه کار فیلم خوش ساختی است که گرچه در گیشه چندان موفق نبود، اما اثری دیدنی و قابل تحسین است. نیکولز سعی بسیاری دارد تا جو واقعی داستان را به بیننده القا کند و این کار حداقل یک سوم ابتدایی فیلم را به خود اختصاص می دهد. به طور ویژه جو کارخانه و روابط بین کارگران، زندگی نامرتب کارن و همکارانش و مشکلات عاطفی و اجتماعی آنها به خوبی به نمایش درآمده است. با وجود آنکه فیلم هایی با مضمون مشابه از شخصیت اول قهرمانی سیاسی و اجتماعی و الگویی برای زن موفق می سازند، فیلم سیلکوود (Silkwood) از چنین کاری اجتناب می کند. از سوی دیگر نمی توان گفت داستان فیلم همچون یک روایت مستند زندگی کارن را به تصویر می کشد، درام داستان نه تنها در فعالیت های او در اتحادیه و کارخانه شکل می گیرد، بلکه در انتهای فیلم بیننده با سوالی جدی سینما را ترک می کند: «آیا کارن به قتل رسید؟» اینکه ذهن بیننده پس از اتمام فیلم همچنان درگیر مساله باشد، همان چیزی است که یک فیلم موفق در پی آن است. البته این سوال در مضمون اصلی داستان (تلاش برای رسیدن به هدف) چندان تاثیری ندارد، اما تاثیر روان شناختی آن بر روی بینندگان شایان ذکر است. نیکولز به جزئیات فرمی فیلم نیز توجه بسیاری دارد. او در نورپردازی، میزانسن و زوایای دوربین دقت بسیاری کرده است. به عنوان مثال نیک دیویس استاد دانشگاه نورثوسترن آمریکا یادآوری می کند که طراحی دکور هم در منزل کارن و هم در رختکن نیروگاه بسیار گرفته و رنگ و رو رفته است با این وجود نیکولز بازیگران را در گوشه های مختلف کادر می گنجاند تا هم فضای محیط را القا کند و هم بازیگران فضای کافی برای هنرنمایی داشته باشند. علاوه بر این به مثالی اشاره می کنیم که کمتر مورد توجه منتقدین بوده است. در دقیقه 83 فیلم هنگامی که کارن به همراه پل استون (مسئول رسیدگی به اتهامات کارخانه و واسط کارن با نیویورک تایمز) از کارخانه خارج می شوند، مشاجره نیمه خشنی با وینستون سرکارگر نیروگاه دارند. لحن وینستون بسیار تهدیدآمیز و خطرناک است. نکته ظریف در ادامه است که خودروی کارن دقیقا عمود بر خودروهای دیگر پارک شده است. پیش از حرکت کارن، ماشین وینستون با شتاب از پارک خارج می شود. حرکت ماشین وینستون به شکلی است که گویی ابتدا به سوی ماشین کارن می آید و سپس مسیر خودش را طی می کند. این صحنه در واقع آمادگی ذهنی بیننده برای سوال نهایی فیلم است. در واقع نیکولز ذهن بیننده را به طور ناخودآگاه آماده خطری برای کارن در رانندگی می کند. اما آیا این خطر حاصل مشاجره وینستون (به عنوان نماد نیروگاه) با کارن است یا تنها یک اتفاق ساده است؟ ماشین وینستون زاویه عمود با ماشین کارن دارد و به سوی آن می آید، اما این برای تصمیم گیری کافی نیست.

در بخش بازیگری فیلم سیلکوود (Silkwood) از غنای بالایی بهره می برد. مریل استریپ چهره اول و شخصیت اصلی فیلم را بازی می کند. او پیش از این در فیلم های مهم بسیاری (همچون شکارچی گوزن در کنار رابرت دنیرو) بازی کرده است و از شهرت بالایی در هالیوود برخوردار است. در این فیلم نیز استریپ مهارت خود در بازیگری را به رخ می کشد. او دقت بسیاری به جزئیات دارد و آنچه با عنوان بازیگری متد (Method Acting) مطرح می شود در خصوص این فیلم به وضوح دیده می شود. او بسیار طبیعی بازی می کند و این طبیعی بودن را به هم بازی های خود نیز تسری می دهد. رفتار او و دیگر کارگران نیروگاه بسیار طبیعی و در عین حال دراماتیک است. او از انجام حرکت با بیان دیالوگ به صورت اغراق آمیز خودداری می کند و نتیجه محیطی طبیعی از جو کارگری آمریکا در دهه 80 میلادی است. راجر ابرت مثالی از این بازی طبیعی ارائه می دهد. در ابتدای فیلم هنگامی که کارن وارد کارخانه می شود، ساعت خود را تکان می دهد تا احتمالا ساعت را که با حرکت شارژ می شود، به حرکت وادارد. این کنش که به نظر راجر ابرت حاصل تعامل استریپ با شخصیت کارن و تفکر به جزئیات آن است، نشانگر بازی عمیق و فکرشده استریپ است. در سوی دیگر شر (شرلین سرکیسیان) شخصیت زنی هم جنسگرا را بازی می کند که با مشکلات فراوانی در زندگی عاطفی و اجتماعی خود روبرو است. شر که یکی از مشهورترین خوانندگان و بازیگران آمریکایی است، جزو معدود افرادی است که جایزه اسکار، گلدن گلوب، جایزه جشنواره کن، اِمی، گرمی و جایزه ویژه انجمن مدل آمریکا را کسب کرده است. او در این فیلم نیز بسیار طبیعی و باورپذیر بازی می کند. ضعف ها و قوت های شخصیت او در تعامل با استریپ به خوبی بروز پیدا می کند و به نوعی قدرت شخصیت کارن را بیشتر به چشم می آورد. به طور خلاصه باید گفت بازی بیشتر بازیگان فیلم در تقابل با شخصیت کارن و یا در کنار مریل استریپ جلوه می گیرد. مایک نیکولز کارگردان این فیلم و چندین فیلم دیگر با بازی استریپ معتقد است: «در هر شخصیت، او یک انسان جدیدی می شود. هنگامی که او تبدیل به شخصیت مورد نظر می شود، دیگر بازیگران نیز شروع به عکس العمل نسبت به این شخصیت جدید می کنند[1]». اهمیت این جمله نه تنها در عمق گرفتن استریپ در شخصیت هایی است که بازی می کند، بلکه نشانگر قدرت تاثیرگذاری او بر روی دیگر بازیگران و احتمالا عوامل فیلم است.

نورا افرون نویسنده فیلم سیلکوود (Silkwood) مهارت بسیاری در نگارش و ساخت فیلم هایی با محوریت زنان قدرتمند و مصمم دارد. او در فیلم جولی و جولیا (Julie & Julia) (که در همین پرونده بررسی شده است) نیز چهره زنانی مصمم و موفق را به نمایش در می آورد. این ویژگی زنانه نه تنها در تقابل با قدرت مردانه که به طور سنتی قدرت غالب اجتماعی است، به داستان جذابیت و درام می دهد، بلکه فیلمنامه را بدیع می کند. در واقع بیننده جانب کارن را می گیرد و دوست دارد این کارگر مظلوم با همه اشتباهاتش اما موفق شود. بیننده می داند که موفقیت او به اندازه اهمیت یک کارگر ساده می تواند کوچک باشد (چرا که بهترین وضعیت بسته شدن کارخانه است که در این صورت نه تنها بسیاری از کارگران بیکار می شوند بلکه سرمایه داران کلان در جای دیگری پروژه جدیدی احداث می کنند). بیننده می پذیرد که موفقیت او به احتمال زیاد به گرفته شدن جانش خواهد انجامید، اما به همین دلخوشی کوچک هیجان می گیرد و این مسائل خیلی به زندگی واقعی نزدیک هستند. با این وجود منتقدانی مانند دنیس شوارتز معتقدند داستان فیلم از گره کافی برای درام سازی برخوردار نیست و بیشتر مناسب ساخت یک فیلم مستند است. او معتقد است نه تنها همه چیز در داستان مشخص است و گره ای برای باز شدن وجود ندارد، بلکه شخصیت کارن سیلکوود با تاریخچه ناکامی های خانوادگی و ضعف عزم با کاری که می خواهد انجام دهد سنخیت ندارد و باورپذیری داستان را کم می کند. ما نیز با نقد دوم شوارتز موافقیم و معتقدیم کارن برای انجام چنین کاری به یک مشوق یا دلیل یا انگیزه خوب نیاز داشت. اما همان طور که توضیح دادیم دراماتیک نبودن و قابل پیش بینی بودن داستان را نقطه ضعف نمی دانیم و معتقدیم هیجان کافی برای رسیدن به موفقیتی ولو کوچک در فیلم وجود داشت.

نقاط قوت:

  • بازیگری
  • فیلمنامه

نقاط ضعف:

  • درام کم داستان

جزئیات کم فرمی و داستانی

[1] Longworth, Karina (2013) Meryl Streep: Anatomy of an Actor, p. 70.

دیالوگ های ماندگار

  • Plant Worker: Gilda's got some recipe from a magazine about putting pineapple in everything. She puts pineapple in pineapple.
  • Drew: Don't give me a problem I can't solve.
  • Drew: Sweetheart, it's like you're two people. I'm in love with one of them. But the other one is just...
    Karen: A real pain in the ass.
  • Karen: I remember in high school her saying, 'Now what'd you want to take that science class for? There's no girls in that science class. You take home ec[onomics], why don't you? That's the way to meet the nice boys.' 'Mom,' I said, There ain't no boys in home ec. The boys are in the science class.' She hated when I said, 'Ain't.'

جوایز

عنوان جایزه برنده کاندید
اسکار (1984) بهترین بازیگر نقش اول زن
Meryl Streep
بهترین بازیگر نقش مکمل زن
Cher
بهترین فیلمنامه
Nora Ephron, Alice Arlen
بهترین تدوین
Sam O'Steen
گلدن گلوب (1984) بهترین بازیگر نقش مکمل زن
Cher
بهترین فیلم
بهترین کارگردان
Mike Nichols
بهترین بازیگر نقش اول زن
Meryl Streep
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
Kurt Russell
BAFTA (1985) بهترین بازیگر نقش اول زن
Meryl Streep
بهترین بازیگر نقش مکمل زن
Cher
جوایز دیگر 1 جایزه 5 نامزدی

نظرات

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

Silkwood قابلیت پخش عمومی : بله
مشاهده پرونده مربوطه